SuperAuta24»

Auto

»

Porady

» Badania techniczne pojazdów: W 2013 roku NOWY CENNIK i NOWE ZASADY na stacjach diagnostycznych. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, badanie techniczne, dowód rejestracyjny, nowe badania techniczne, przegląd okresowy, przepisy, badanie techniczne 2013 cennik, przegląd pojazdu 2013 cennik, Minis

Badania techniczne pojazdów: W 2013 roku NOWY CENNIK i NOWE ZASADY na stacjach diagnostycznych

Obowiązkowe badania kontrolne pojazdów funkcjonują według niezmienionych zasad od 2004 roku. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej szykuje z tego powodu nowe rozporządzenie. W 2013 roku ma wejść w życie odświeżona ustawa odnośnie rejestracji pojazdów, sposobu przeprowadzania badań technicznych oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach.

Obowiązkowe badania techniczne pojazdów funkcjonują według niezmienionych zasad od 2004 roku. W związku z tym, że Ministerstwo Transportu pracuje nad nowymi zasadami, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów wniosła o zmiany w zapisie ustawy, w sprawie zakresu badań kontrolnych i nowej tabeli cennika.

Co zmieni się w 2013 r. w kwestii badań technicznych

Po wprowadzeniu zmian, usterki w pojazdach będą się dzielić na: drobne, istotne i stwarzające zagrożenie. Diagnosta przeprowadzający badane otrzyma większą swobodę w orzekaniu o stanie technicznym pojazdu, zamiast kierować się twardymi przepisami.

Drobne usterki nie będą musiały być odnotowywane, a pojazdy będą dopuszczane do ruchu. Kwestia decyzji o usunięciu takich mało znaczących uszkodzeń pozostanie w woli właściciela auta.

Usterki istotne wpłyną na negatywny wynik badań. Pojazd nie otrzyma wpisu do dowodu rejestracyjnego, a kierowca dostanie zaświadczenie o negatywnym kontrolnym badaniu i termin 14 dni na usunięcie usterek. Ponowne badanie będzie musiało się odbyć w tej samej stacji.

Usterki stwarzające zagrożenie powodują zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez diagnostę, a pojazd ma bezwzględny zakaz poruszania się po drogach. Po dokonaniu niezbędnych napraw, na powtórne badanie będzie właściciel będzie musiał się zgłosić do tej samej stacji.

Wyższa tabela opłat za przegląd i inne czynności

Prawdopodobnie kierowcy będą musieli przygotować się na nową tabelę wysokości opłat. Jeżeli przepisy w 2013 roku wejdą w życie, tak może prezentować się odświeżony cennik na stacji diagnostycznej:

Przegląd

- Motorower - 80 zł
- Motocykl - 100 zł
- Czterokołowiec - 150 zł
- Samochód osobowy - 150 zł
- Autobus - 300 zł
- Ciężarowy do 3,5 t - 150 zł
- Ciężarowy od 3,5 t do 12 t - 200zł
- Ciężarowy powyżej 12 t - 250 zł
- Pojazd specjalny - 300 zł
- Przyczepa/naczepa do 750 kg - 100 zł
- Przyczepa/naczepa do 3,5 t - 150 zł
- Przyczepa/naczepa do 10 t - 200 zł
- Przyczepa/naczepa powyżej 10 t - 250 zł
- Przyczepa rolnicza - 150 zł
- Ciągnik rolniczy - 150 zł

Inne czynności

- Sprawdzenie warunków dodatkowych - 70 zł
- Dodatkowe badanie techniczne pojazdu - 110
- Usterka - 40 zł
- Numer nadwozia - 100 zł
- Tabliczka zastępcza - 100 zł
- Ustalenie danych - 100 zł
- Hak - 50 zł tylko w przypadku potwierdzenia prawidłowości montażu
- Punkty bazowe - 300 zł
- Zabytek (wg kategorii określonych w pkt. 1-15) - 300 proc. ceny badania okresowego z uwzględnieniem kategorii pojazdu
- SAM (wg kategorii określonych w pkt. 1-15) - 300 proc. ceny badania okresowego z uwzględnieniem kategorii pojazdu

.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Rafał Mądry