Wypadek w Radziejowie na ul. Kościuszki

i

Autor: KPP Radziejów

Czym się różni wypadek od kolizji – samochód bezwypadkowy MÓGŁ BYĆ ROZBITY

2011-10-19 11:59

Wypadek drogowy, to zdarzenie w ruchu drogowym, w wyniku którego osoba poniosła śmierć lub doznała obrażeń ciała powyżej 7 dni albo powstała szkoda w mieniu. O kolizji mówimy zaś, kiedy są uszkodzenia mienia, czyli rozbite samochody, uszkodzony płot, słup. O kolizji mówimy także, kiedy w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. W polskim kodeksie drogowym nie znajdziemy takiego pojęcia, jak kolizja drogowa. Kolizja to słowo używane potocznie przez policjantów.

Kolizja czy wypadek drogowy? Często te słowa używane są zamiennie, a od strony prawnej mają jednak inne znaczenie. Według ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, wypadek drogowy, to zdarzenie w ruchu drogowym, w wyniku którego osoba poniosła śmierć lub doznała jakichkolwiek obrażeń ciała albo powstała szkoda w mieniu. Jeśli ktoś odniósł obrażenia ciała, które lekarz określił na ponad 7 dni, dopiero wówczas mówimy o wypadku drogowym.

Przeczytaj koniecznie: Samochód w prezencie. Jak to zrobić

O tym, że doszło do kolizji mówimy przeważnie wtedy, kiedy doszło do uszkodzenia mienia, czyli są rozbite samochody, uszkodzony płot, słup itp. O kolizji mówimy także, kiedy nie ma osób rannych i gdy w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. W polskim kodeksie drogowym nie znajdziemy takiego pojęcia, jak kolizja drogowa. To policjanci mówią tak językiem potocznym, ponieważ łatwiej jest powiedzieć kolizja, niż np. wypadek w którym nie ma ofiar.

Patrz także: Auta elektryczne pojadą bus pasem specjalnie oznakowane

Jeśli braliśmy udział w wypadku, najpierw, jeżeli tylko jesteśmy w stanie, powinniśmy ocenić sytuację na miejscu zdarzenia i ocenić stan zdrowia osób poszkodowanych. Jeśli jest taka konieczność, bezwzględnie należy udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Następnie trzeba wezwać pogotowie ratunkowe i policję. Trzeba też zabezpieczyć miejsce wypadku, co pomoże policji ustalić przebieg wypadku i kto go spowodował. Niezwykle ważne jest też ustalenie danych personalnych sprawcy wypadku. Jeżeli zaś sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, a zapamiętany został numer rejestracyjny auta sprawcy, karę wymierzy mu sąd.

>>> Tanie, proste i funkcjonalne auto za 6 tys. złotych

Inaczej nieco sprawy się mają w przypadku kolizji. Jeżeli braliśmy udział w kolizji, powinniśmy przede wszystkim zatrzymać pojazd i zapewnić bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników danego zdarzenia. W takiej sytuacji należy ustawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne. Kolejne czynności jakie należy wykonać, to ustalenie danych kierowcy pojazdu, który także brał udział w kolizji. Niezbędne będą tutaj dane personalne kierowcy, nazwa firmy w której jest ubezpieczony oraz numer jego polisy.  Jeśli kierowcy są w stanie ustalić między sobą przyczynę kolizji oraz kto jest jej winien, wystarczy sporządzić wspólne oświadczenie i wzywanie policji nie jest konieczne.  Jeśli  jednak dochodzi do różnicy zdań między kierowcami w kwestii przyczyn kolizji lub istnieje podejrzenie, że jeden z kierowców jest w stanie nietrzeźwym, zawsze wzywajmy policję.

>>> Przygotujmy nasz samochód na zimę

Wezwanie policji do kolizji, pomoże uniknąć później rozczarowań na etapie wypłaty ewentualnego odszkodowania lub na drodze prawnej. Pamiętajmy też, że samochód bezwypadkowy MÓGŁ BYĆ ROZBITY. Do takiej sytuacji dojść może właśnie w przypadku kolizji. Kiedy np. w aucie biorącym udział w kolizji, do wymiany nadaje się tylko zderzak i reflektor, często takie auto jest później określane w ogłoszeniu jako bezwypadkowe, co nie do końca jest prawdą i uważajmy na to.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają