SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news 20 lat zakładów General Motors w Gliwicach

20 lat zakładów General Motors w Gliwicach

09.05.2016, godz. 08:17
Fabryka General Motors w Gliwicach
Fabryka General Motors w Gliwicach foto: Opel

Miasto Gliwice oraz Opel obchodzą ważny jubileusz. To już 20 lat odkąd Gliwice zostały wybrane jako miejsce lokalizacji nowego zakładu produkcyjnego General Motors. Ta decyzja była przełomowym punktem w historii miasta, dającym potężny impuls dla jego rozwoju.

W ciągu niemal dwóch dekad od inauguracji w październiku 1998 roku, zakład Opla w Gliwicach odgrywał ważną rolę w produkcji kluczowych modeli z portfolio firmy. General Motors Manufacturing Poland jest jednym z największych pracodawców w regionie i jednym z największych eksporterów w Polsce. Jest to także jeden z najlepszych zakładów GM pod względem zużycia energii, dzięki projektom środowiskowym dotyczącym optymalizacji zarządzania energią. Spółka szczyci się długoletnią tradycją w produkcji wysokiej jakości samochodów i silników, a łącznie w swoich trzech oddziałach zatrudnia około 4 000 osób.

– Gliwicka inwestycja General Motors to dowód na to, że branża motoryzacyjna jest kołem zamachowym gospodarki, a także stała się kołem zamachowym Gliwic. Fabryka Opla otworzyła drogę dla rozwoju miasta opartego na nowoczesnym przemyśle i nowych technologiach. Dwadzieścia lat temu byliśmy jednym z najbiedniejszych miast dawnego województwa katowickiego, dziś jesteśmy jednym z najbogatszych w Polsce – powiedział Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. – Światowej klasy samochody z Gliwic są wizytówką miasta na drogach niemal całego świata od Australii przez Europę aż po Amerykę Północną – dodał prezydent.

Przeczytaj: TEST Opel Astra 1.6 CDTi vs. Renault Megane 1.2 TCe

– Nasz zakład od samego początku był i nadal pozostaje liderem oraz promotorem rozwiązań w zakresie zarządzania produkcją, innowacyjności, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Z naszych doświadczeń skorzystało wiele firm z całego kraju – powiedział Andrzej Korpak, dyrektor generalny zakładu General Motors Manufacturing Poland – Gliwice i Tychy oraz GM Powertrain Szentgotthard. – Od dwóch dekad udowadniamy, że jakość i wydajność produkcji w naszym zakładzie to najwyższa klasa światowa. To właśnie tutaj, w Gliwicach, produkujemy najlepszego Opla w historii, czyli nową Astrę, zdobywcę prestiżowego tytułu "Samochód Roku 2016" – podkreślił Korpak.

Marka Opel jest jedną z najlepiej sprzedających się marek w Polsce. W pierwszym kwartale 2016 roku sprzedaż Opla wzrosła o 7,4 procent, do ponad 9 000 pojazdów, co stanowi najlepszy wynik za pierwszy kwartał od 2008 roku. Udział marki Opel w rynku wynosi 7,67%, co daje jej czwarte miejsce wśród marek samochodowych. Bestsellerem Opla w Polsce jest Astra. Sprzedaż tego modelu w pierwszym kwartale wzrosła aż o 45,9 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: