SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news 25-metrowe tiry mogą wjechać na polskie drogi! Unia Europejska zastanawia się nad zmianą prawa - WIDEO

25-metrowe tiry mogą wjechać na polskie drogi! Unia Europejska zastanawia się nad zmianą prawa - WIDEO

13.03.2014, godz. 11:58
Scania
TIR foto: Scania

Trwa dyskusja na temat zmiany przepisów w sprawie długości tirów dopuszczonych do ruchu w Unii Europejskiej. Część lobby transportowego chce powiększyć tiry, by stworzyć tzw. gigalinery. Polski resort transportu jeszcze nie przedstawił stanowiska w tej sprawie.

Aktualne przepisy wyraźnie regulują wymiary i masy ciężarówek dopuszczonych do ruchu na terenie UE. Teraz najdłuższe z nich mogą mieć niecałe 19 metrów i ważyć 40 ton. Gdyby Parlament Europejski zgodził się na wprowadzenie nowych regulacji, ciągnik siodłowy razem z naczepą mógłby mierzyć nawet 25 metrów i ważyć 60 ton. Umożliwiłoby to przewożenie większej ilości ładunków, przez co analogicznie zmniejszyłaby się liczba dużych ciężarówek na drodze i poprawiła efektywność transportu drogowego.

Przeczytaj: ILE KOSZTUJE urządzenie viaAUTO, GDZIE zamontować w samochodzie skrzynkę - WIDEO

Nowe prawo oznaczałoby rewolucję nie tylko dla firm spedycyjnych ale i dla zwykłych kierowców. Megaciężarówki oznaczałaby większy kłopot dla zwykłych użytkowników dróg. Powodowałyby większe korki i pojawiłby się większy problem z ich wyprzedzeniem. Zważając na realia polskiej infrastruktury drogowej, ze względu na gabaryty gigalinerów zwiększyłoby się też zagrożenie katastrofami w ruchu lądowym.

/źródło wideo: x-news/

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: