SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news 50 nowych punktów ładowania do końca roku. GreenWay zaczyna ofensywę!

50 nowych punktów ładowania do końca roku. GreenWay zaczyna ofensywę!

27.04.2017, godz. 15:58
Volkswagen Passat Variant GTE
Volkswagen Passat Variant GTE foto: SuperAuto24.pl

Podczas gdy rządowy plan rozwoju elektromobilności znajduje się w powijakach, prywatna spółka – GreenWay Infrastructure Poland – bierze się do pracy. Do końca roku w Polsce postawi przynajmniej 50 publicznych ładowarek do samochodów!

Jak poinformował media Rafał Czyżewski, prezes spółki, pierwsze auta będą mogły rozpocząć ładowanie jesienią. Na razie firma przygotowuje się do operacji pod względem organizacyjnym, wybiera np. dostawcę ładowarek.

Zobacz też: Skoda Vision E – pierwsze auto elektryczne Skody

Do 2019 roku firma ma w planach wykonać aż 75 swobodnie dostępnych punktów ładowania, a finalna koncepcja zakłada umieszczenie ich w odległości około 85 kilometrów od siebie, co ma pozwolić na swobodne przemieszczanie się elektrykiem – takie auto przejedzie na jednym ładowaniu od 150 do nawet 400 kilometrów.

85% kwoty wyłożonej na ten projekt dostarczyła Unia Europejska. Na razie po polskich drogach porusza się około 1000 pojazdów ładowanych z wtyczki. Nie jest to więc ogromny rynek, lecz w kolejnych latach ma gwałtownie rosnąć.

Pisaliśmy o: Pierwszy polski samochód elektryczny – FSE–01

Punkty ładowania mają pojawic się np. w Galerii Bronowice w Krakowie, PH Auchan we Wrocławiu, w Porcie Łódź, Atrium Copernicus w Toruniu, Parku Eden w Zgorzelcu, Centrum Matarnia w Gdańsku czy warszawskich Wola Park i Atrium Promenada.

Można zauważyć, że punkty znajdą się w centrach miast. Co jednak z elektrykami na autostradach? Firma twierdzi, że boryka się z problemem uzyskania zgód na lokalizację inwestycji ponieważ na takich odcinkach priorytetem są stacje benzynowe z ładowarkami. Orlen już przygotowuje się do dywersyfikacji swojego biznesu, o czym pisaliśmy wcześniej tutaj.

Firma GreenWay Infrastructure Poland w ramach tego projektu przygotuje jeszcze 10 ładowarek na Słowacji.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: