Rajd Polski, Volkswagen Polo R WRC

Autor: Volkswagen Volkswagen Polo R WRC

73. Rajd Polski: zwyciężył Andreas Mikkelsen w Volkswagenie Polo R WRC

2016-07-04 13:05

73. edycja Rajdu Polski rozegrana w dniach 30.06-03.07 2016 r. wyłoniła niespodziewanego zwycięzcę. Siódmą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata FIA (WRC) zorganizowaną na mazurskich trasach zwyciężyła załoga Volkswagena - Andreas Mikkelsen i Anders Jaeger. To drugi triumf tej załogi w karierze.

Zawodnicy startujący w Volkswagenie Polo R WRC stoczyli emocjonujący pojedynek z załogą Ott Tänak/Raigo Mölder jadącą Fordem Fiesta przygotowanym przez stajnię M-Sport-Ford. Ekipa ostatecznie zajęła drugie miejsce, z powodu straty czasowej po przebiciu opony na przedostatnim odcinku rajdu.

Zobacz: VW Polo R WRC: jeździliśmy najlepszą rajdówką świata!

Dzięki zajęciu pierwszego miejsca Mikkelsen/Jaeger w walce o tytuł mistrzów świata zmniejszyli dystans dzielący ich od kolegów z zespołu Volkswagena, Sebastiena Ogiera/Juliena Ingrassi, którzy uplasowali się w Polsce na szóstej pozycji. Po siedmiu z czternastu rund bieżącego sezonu Ogier/Ingrassia wciąż jednak są liderami klasyfikacji generalnej. Załoga Mikkeslen/Jaeger zajmuje w klasyfikacji drugie miejsce.

Świetny występ Kajetanowicza

W kategorii WRC 2 najlepszy był zespół Suninen/Markkula w Skodzie Fabia R5. Wśród Polaków najlepiej wypadł Kajetan Kajetanowicz, który w swoim debiucie w Rajdowych Mistrzostwach Świata, zajął w klasie WRC 2 czwartą pozycję.

Dowiedz się: ​Kajetan Kajetanowicz zdobył Rajdowe Mistrzostwo Europy! Powtórzył sukces Zasady i Hołowczyca

Najpierw piekielny upał, później ulewa – Rajd Polski należący do najszybszych w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC), w sezonie 2016 miał różne oblicza. Podczas dwóch pierwszych dni panowały prawdziwie letnie temperatury, na trasie zaś zalegał luźny szuter i mnóstwo kurzu – wszystko to było ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza dla tych załóg, które startowały z pierwszych pozycji. W niedzielny poranek na kierowców czekała z kolei rozmiękła nawierzchnia, bo nocny deszcz zmienił charakter rajdu. W obydwu przypadkach kluczem do sukcesu okazał się precyzyjny opis trasy.