SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Kukiz’15 chce rewolucyjnych zmian w prawie drogowym. Projekt gotowy!

Kukiz’15 chce rewolucyjnych zmian w prawie drogowym. Projekt gotowy!

26.10.2016, godz. 12:14
Posłowie będą płacić mandaty jeśli zechcą
Kontrola drogowa foto: Super Express

Poseł ruchu Kukiz’15, Paweł Szramka, poinformował, że złożony został projekt ustawy, która może całkowicie zmienić sposób przeprowadzania kontroli drogowych.

Jak twierdzi Paweł Szramka, projekt ma charakter obywatelski i był konsultowany z Policją. Jego zadanie to uporządkowanie administracji publicznej. Założenia są ambitne. Co obejmują?

Zobacz też: ITD do likwidacji – co z fotoradarami?

Przede wszystkim, kierowca nie otrzymywałby mandatu za brak dokumentów podczas kontroli. Uprawnienia miałyby zostać sprawdzone w systemie teleinformatycznym bądź w najbliższym komisariacie.

Co więcej, kontrola ruchu drogowego byłaby rejestrowana przez kamerę. Kierowca miałby dostęp do wyników pomiaru (co oczywiste), dokumentów potwierdzających legalizację urządzeń, mógłby też sam nagrywać wideo, robić zdjęcia i rejestrować dźwięk podczas kontroli.

Na zdecydowanie o przyjęciu mandatu kierowca miałby tydzień. Przez ten czas miałby się zastanowić czy zapłaci karę finansową czy wejdzie na drogę sądową. Jeśli z kolei policja bezzasadnie uniemożliwi dalszą jazdę, będziemy mogli oczekiwać odszkodowania w kwocie minimum 1000 złotych.

To nie koniec! Jeśli przez rok nie otrzymaliśmy mandatu, dostajemy 5 punktów dodatnich. Przy tworzeniu projektu ustawy brało udział Stowarzyszenie Prawo na Drodze.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: