SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Absurd na drodze - pomiary z radaru Iskra są nieważne!

Absurd na drodze - pomiary z radaru Iskra są nieważne!

14.03.2017, godz. 16:15
pomiar prędkości, policja, radar,
foto: EAST NEWS

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów domagał się w zeszłym roku wycofania radarów Iskra-1. Po pięciu miesiącach organizacja doczekała się odpowiedzi z Komendy Głównej. Jak nietrudno się domyślić, wiadomość jest wyjątkowo kuriozalna i równie absurdalna.

Przypomnijmy – rozporządzenie ministra gospodarki (na którym opiera się niejeden wyrok sądowy) stwierdza, że w przypadku "suszenia", sprzęt obsługiwany przez policjantów powinien pozwolić na identyfikację pojazdu. Wszystko po to, by nie było później wątpliwości odnośnie wymierzonej kary. Tyle, że królująca wśród stróżów prawa Iskra-1 czy urządzenie Rapid-1 nie pozwalają na jednoznaczne wskazanie auta.

Komenda Miejska Policji stwierdza, że zarówno Iskra-1 jak i Rapid-1 mogą być wykorzystywane w pomiarze prędkości pojazdów...na własną odpowiedzialność policjantów.

Zobacz też: Bez szans na likwidację akcyzy? Kukiz15 wciąż walczy

W oświadczeniu można znaleźć zapis: "[...] osoba dokonująca pomiaru musi mieć bezwzględną pewność trafnej oceny wizualnej wyróżniającego się wyższą szybkością pojazdu”. Każdy kierowca może mieć oczywiście wątpliwość czy to prędkość jego samochodu została zmierzona. W postępowaniu sądowym wychodzi więc na to, że policjant równie dobrze mógłby dokonywać pomiaru suszarką do włosów.

Nie zapomnijmy również też o wpływie nadajników GSM czy odległości od linii wysokiego napięcia – Iskra pokaże niewłaściwy wynik, gdy ten ostatni element znajdzie się od niej w odległości 20 metrów.

Komenda Główna Policji już trzy lata temu podjęła decyzję o zakupie nowych radarów z aparatami bądź kamerami cyfrowymi pozwalającymi na rejestrację wykroczenia. Na wyposażeniu policjantów ma znaleźć się 400 tego typu urządzeń.

Najwyraźniej operacja zakupu jeszcze potrwa, lecz nie przeszkadza to policji w wystawianiu kolejnych mandatów.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: