SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Akcyza odbija się na imporcie – szokujące wyniki!

Akcyza odbija się na imporcie – szokujące wyniki!

10.01.2017, godz. 15:04
Volkswagen Golf IV generacja - rok 1997
Volkswagen Golf IV generacja - rok 1997 foto: Volkswagen

Nadchodzące widmo wyższej akcyzy sprawiło, że grudzień okazał się najbardziej pracowitym miesiącem dla wszelkiej maści importerów. Statystyki aut przyjeżdżających do naszego kraju są niezwykle interesujące.

Jak donosi Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, grudzień nie tylko był rekordowy w skali całego roku, ale i w ostatnim miesiącu odnotowano najwięcej rejestracji od 2004 roku! Biorąc pod uwagę okres 12 miesięcy i wszystkie pojazdy do 3,5 tony, na polskich drogach pojawiło się 1 029 164 aut z importu.

Zobacz też: Jak zapłacić mniejszą akcyzę za stare auto?

Średni wiek sprowadzanego auta to aż 12 lat. Najpopularniejsze są samochody wyprodukowane w 2005 roku, warto jednak zwrócić uwagę, że ponad stuprocentowy wzrost zanotowano w segmencie aut starszych niż 20 lat. Jak widać klasyki będą cieszyć się sporym zainteresowaniem w 2017 roku.

Aby uniknąć dużego podatku, szybko „ściągamy” pojazdy z dużymi silnikami. Faworyt wśród kupujących – Audi A6 – w samym tylko grudniu został zarejestrowany 2 176 razy, z czego 1446 pojazdów miało silnik o pojemności powyżej dwóch litrów. Przynajmniej na chwilę do łask wróciły diesle, choć zauważyć można spadające zainteresowanie tego typu układem napędowym.

Średnia wartość auta to 29 705 złotych, choć Volkswagen, Audi czy BMW wyróżniają się wyższymi kwotami w statystykach. Ten pierwszy wciąż cieszy się największą popularnością, goni go jednak Opel. Pierwsza trójka najpopularniejszych modeli to Passat, Audi A4 i Opel Astra.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: