SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Aston Martin i Red Bull stworzą kosmiczny samochód

Aston Martin i Red Bull stworzą kosmiczny samochód

23.10.2016, godz. 12:01
Aston Martion Red Bull 001
AM-RB 001 foto: Aston Martin

Wielka motoryzacyjna trójca, czyli supersamochody Porsche, Ferrari i McLarena mogą doczekać się konkurencji spod znaku Aston Martina. Zapowiedzi konstruktorów wskazują, że pracują oni nad nowym królem tego segmentu.

Inżynier projektu AM-RB 001, David King, stwierdził, że supersamochód – a może już hiperauto – będzie w stanie w swoim wyczynowym, torowym wydaniu zapewnić nieco ponad 1800 kilogramów docisku aerodynamicznego. McLaren P1 GTR nie jest zaprojektowany, by wytworzyć nawet połowę tej wartości. To oznacza, że AM-RB 001 mógłby jechać do góry nogami, a i tak wciąż byłby przyssany do hipotetycznej linii asfaltu.

Co więcej, taki docisk pozwala na jeszcze szybsze pokonywanie zakrętów, a co za tym idzie, uzyskiwanie większych przeciążeń. Zespół odpowiedzialny za auto przewiduje, że te wyniosą około 4G. McLaren dostarcza maksymalnie 2,5 G, samochód Formuły 1... 3,5 G

Zobacz też: Aston Martin Vanquish Zagato Volante: angielskie auto, włoski styl

Dlaczego więc szkice projektowe nie prezentują gigantycznego spoilera? Okazuje się, że podwozie auta zostanie tak wyprofilowane, że auto będzie przyssane do toru. Dodatkowe skrzydła byłyby po prostu zbędne.

Wyjątkowo ekstremalna jest też jednostka napędowa. To V12 kręcące się do ponad 10 000 obrotów na minutę, wspomagane dodatkowo układem hybrydowym. Przewidywana moc przekracza 1000 koni mechanicznych, a osiągi wskazują na to, że do 320 kilometrów na godzinę AM-RB 001 rozpędzi się w mniej niż 10 sekund.

Nie wiadomo jednak kiedy zobaczymy efekty pracy inżynierów.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: