SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Audi A3 dalej nie spełnia norm emisji spalin?

Audi A3 dalej nie spełnia norm emisji spalin?

16.12.2016, godz. 11:19
Audi A3 Sportback i Audi A3 Limousine lifting 2016
Audi A3 Sportback i Audi A3 Limousine lifting 2016 foto: Audi

Agencja Reutera informuje, że najlepiej sprzedający się model Audi – A3 – w odmianie wysokoprężnej dalej nie spełnia wymaganych norm czystości spalin. Różnice w wynikach okazują się "trudne do wytłumaczenia".

Wspólnotowe Centrum Badawcze przeprowadzało w sierpniu testy laboratoryjne Audi A3 z silnikiem diesla spełniającym normy EURO6. Wyniki okazały się raczej niesatysfakcjonujące: jednostka emitowała 163 mg tlenków azotu na kilometr (norma to 80 mg).

Zobacz też: Klienci masowo oddają Volkswagenowi... wraki!

Kolejne badania wykazały, że jeśli silnik zagrzeje się do 10 stopni Celcjusza, emisja szkodliwych związków spada do 80 gm. Czym zimniej tym... lepiej. Jednostka „na zimno”, tuż po odpaleniu, mieści się w normach.

"Różnice między zimnym i ciepłym rozruchem silnika są trudne do wytłumaczenia" – stwierdził Bas Eikhout, członek komitetu Parlamentu Europejskiego badający skandal dotyczący grupy Volkswagena.

Co ciekawe, wcześniejsze badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i Niemczech stwierdziły, że Audi niezależnie od temperatury silnika spełnia wymagania stawiane nowym pojazdom.

Wspólnotowe Centrum Badawcze informuje, że są to dopiero wstępne wyniki badań. W skład tej instytucji wchodzi siedem instytutów naukowych z pięciu krajów UE.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: