SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Audi A8 L Security - opancerzona limuzyna dla najważniejszych VIP-ów

Audi A8 L Security - opancerzona limuzyna dla najważniejszych VIP-ów

10.02.2017, godz. 22:01
Audi A8 L Security
Audi A8 L Security foto: Audi

Audi A8 L Security to specjalna wersja flagowej limuzyny z Ingolstadt. Wzmocnione i opancerzone auto, które waży blisko 3 tony, spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa i jest przygotowywane wyłącznie na potrzeby rządowych flot wożących najważniejszych VIP-ów. W takim samochodzie jechała premier Beata Szydło, gdy doszło do wypadku w Oświęcimiu.

Audi A8 L Security spełnia wyśrubowane normy bezpieczeństwa klasy VR 9. Strzały z karabinu AK-47 kalibru 7.62 mm (zwanego popularnie Kałasznikowem) nie są zagrożeniem. Auto wytrzyma również ostrzał z ręcznych wyrzutników granatów oraz eksplozje ładunków wybuchowych. Wszystko m.in. dzięki zastosowaniu włókien aramidowych, specjalnych stopów aluminium i pancernej stali.

Dla jeszcze lepszej ochrony pasażerów, Audi A8 L Security może zostać wyposażone w system wysiadania awaryjnego w sytuacji zagrożenia, system gaszenia ognia czy awaryjnej wentylacji. W standardzie znajdziemy m.in. interkom co komunikacji m.in. z ochroniarzami na zewnątrz, selektywne odblokowywanie drzwi czy oświetlenie uprzywilejowania. Nie zapomniano również o komforcie VIP-ów oferując m.in. tylne fotele z wysuwanym podnóżkiem.

Zdjęcia z wypadku: Beata Szydło miała wypadek w limuzynie Audi A8!

Opancerzone Audi A8 L Security może być napędzane jednym z dwóch silników: 4-litrowym V8 TFSI o mocy 435 KM (320 kW) i 600 Nm lub wolnossącym W12 FSI, który generuje 500 KM (368 kW) i 625 Nm momentu obrotowego. Ze względu na opony umożliwiające jazdę po przestrzeleniu (tzw. flat running), maksymalną prędkość ograniczono do 210 km/h, a napęd stale jest przekazywany na cztery koła.

Audi A8 L Security jest wytwarzane pod specjalnym nadzorem w fabryce Neckarsulm, a większość prac przy tym aucie wykonywana jest ręcznie.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku


autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: