SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Audi leci z misją na Księżyc!

Audi leci z misją na Księżyc!

30.11.2016, godz. 18:54
Audi lunar quattro, księżycowy łazik
Audi lunar quattro foto: Audi

Audi wybiera się tam, gdzie 44 lata temu astronauci misji Apollo 17 pozostawili łazik Moon buggy. Cztery pierścienie w 2015 roku zostały partnerem niemieckich naukowców Part-Time Scientists, pomogły stworzyć dwa księżycowe łaziki i lądownik, a teraz są gotowe do lotu na Księżyc.

W roku 2007, internetowy potentat Google ogłosił konkurs pt. Google Lunar XPRIZE, którego celem było wysłanie na Księżyc pojazdu – łazika, bezpieczne osadzenie go na powierzchni, sprawienie by pojazd przejechał po Księżycu minimum 500 metrów i na koniec wysłał wysokiej jakości zdjęcia z tej podróży z powrotem na Ziemię. Do konkursu stanęły 34 zespoły z całego świata. W tym technologicznym wyścigu pozostało 5 najlepszych teamów, w tym niemiecki zespół Part Time Scientists (PTScientists), który na swojego głównego partnera w konstruowaniu pojazdu wybrał Audi.

Audi wspierające PTScientists zbudowało wspólnie z naukowcami łazik nazwany Audi Lunar quattro, a także poruszający się autonomicznie księżycowy lądownik ALINA (Autonomus Landing and Navigation Module), którego zadaniem jest bezpieczny transport i osadzenie dwóch łazików na powierzchni Księżyca. Audi lunar quattro po zakończeniu serii wyczerpujących i bardzo szczegółowych testów, jest już gotów do przeprowadzenia badań Księżycu.

Przeczytaj też: To już koniec quattro GmbH! Co dalej?

Grupa zajmujących się tym projektem inżynierów w dniu 29 listopada 2016 r. poinformowała, że już pod koniec roku 2017, pokona 385 000 km dzielących Księżyc od Ziemi rakietą transportową zamówioną w firmie Spaceflight Inc. Zanim naukowcy z Part-Time Scientists wyruszą na Księżyc, przez najbliższe miesiące będą jeszcze prowadzne symulacje i testy obciążeniowe obydwu Audi lunar quattro oraz lądownika.


Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy przekazać temu księżycowemu łazikowi ważne geny czterech pierścieni: ma napęd quattro, ma akumulator e-tron, jeździ autonomicznie i zbudowany jest z inteligentnego mixu materiałowego - mówi Michael Schöffmann, szef działu rozwoju przekładni Audi AG i koordynator projektu Audi lunar quattro. - Współpraca z Part-Time Scientists wzbogaca naszą wiedzę. Audi lunar quattro wkracza na niezbadany dotąd teren, a my możemy się w ten sposób dużo nauczyć o zachowaniu poszczególnych części pojazdu w ekstremalnych warunkach - dodał Michael Schöffmann.

Sprawdź: TEST Audi A4 allroad quattro: więcej niż kombi

Dla Audi jednym z ważniejszych obiektów do zbadania i szczegółowego sfotografowania na Księżycu, będzie księżycowy pojazd Moon buggy, pozostawiony przez misję Apollo 17 w dolinie Taurus-Littrow. ALINA, księżycowy lądownik wysłany przez Part-Time Scientist z dwoma łazikami Audi lunar quattro na pokładzie, lądował będzie niedaleko miejsca, w którym w 1972 roku powierzchni księżyca dotknął lądownik ze statku Apollo 17. Lądownik o ładowności 100 kilogramów wyniesiony zostanie na Księżyc rakietą Falcon 9. Oprócz dwóch łazików od Audi, Part-Time Scientists załadują do niego również sprzęt badawczy innych partnerów, np. amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, europejskiej agencji kosmicznej ESA czy Wikipedii.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: