SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Audi też oszukiwało - tym razem chodzi o CO2!

Audi też oszukiwało - tym razem chodzi o CO2!

07.11.2016, godz. 10:33
Audi S8 plus 4.0 V8 TFSI quattro
Audi S8 plus 4.0 V8 TFSI quattro foto: SuperAuto24.pl

Kolejne doniesienia ze Stanów Zjednoczonych nie ucieszą zarządu grupy VAG. Po głośnej aferze dotyczącej samochodów Volkswagena, na jaw wychodzą informacje potwierdzające, że Audi oszukiwało na znacznie większą skalę i co ciekawe, w zauważalnie prostszy sposób.

Rok temu dowiedzieliśmy się, że Volkswagen instaluje w swoich autach oprogramowanie, które zmniejsza ilość emisji tlenków azotu podczas badań homologacyjnych. Dzięki temu auta śpiewająco przechodziły testy, lecz w codziennym użytkowaniu okazywały się sporymi trucicielami.

Teraz niemiecka prasa donosi, że rządowa agencja ds. czystości powietrza z Kalifornii zauważyła, że Audi również eksperymentowało z oprogramowaniem. Problem dotyczy zarówno aut z silnikiem benzynowym, jak i pojazdów z jednostkami wysokoprężnymi. Wspólnym mianownikiem jest automatyczna skrzynia biegów kryjąca się pod nazwą AL. 551 (czyli Audi A6, A8 czy Q5).

Zobacz też: Audi tnie koszty po dieselgate

Całe oszustwo opierało się na fakcie wykorzystania laboratoryjnych hamowni - w fazie testowej układ kierowniczy nie jest praktycznie używany. Dzięki temu komputery wiedziały, że auta poddawane są testom i sterowały pracą przekładni w taki sposób, by maksymalnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Audi jednak wycofało się z tego rodzaju oprogramowania kilka miesięcy temu. Nie wiadomo od kiedy firma stosowała takie praktyki, ani czy podobne rozwiązania nie wylądowały w innych samochodach koncernu VAG.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: