SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Audi wyprodukowało 6 milionów aut z quattro! Wielki sukces kultowego napędu

Audi wyprodukowało 6 milionów aut z quattro! Wielki sukces kultowego napędu

11.07.2014, godz. 16:26
Audi wyprodukowało 6 milionów samochodów z Quattro
foto: Audi

Audi świętuje imponujący rekord. 11 lipca z taśm fabryki w Ingolstadt zjechał 6-milionowy samochód wyposażony z napęd na cztery koła Quattro. Jubileuszowy samochód - Audi SQ5 3.0 TDI quattro w kolorze szarym Monsun - pojedzie do klienta z USA. Niemiecki producent wprowadził napęd Quattro w 1980 roku, a dziś oferuje blisko 170 różnych wariantów swoich modeli wyposażonych w to rozwiązanie.

W zeszłym roku Audi wyprodukowało łącznie 710 095 samochodów z napędem 4x4 Quattro. W niemieckich zakładach koncernu powstaje dziennie nawet 2 tysiące pojazdów z napędem tego typu. Obecnie prawie co drugie Audi opuszczające fabrykę jest wyposażone w Quattro. Najlepiej sprzedającym się modelem z tym napędem jest Q5, a zaraz po nim A4.

Przeczytaj też: Nowe Audi R8 z TDI? Superauto dostanie silnik diesla lub elektryczny

Biorąc pod uwagę różne silniki, skrzynie biegów i rodzaje nadwozia, Niemcy oferują aktualnie prawie 170 modeli z Quattro, które jest dostępne we wszystkich rodzinach modelowych. Audi Q7, Audi R8, Audi A4 allroad, Audi A6 allroad oraz wszystkie modele S i RS, dostępne są wyłącznie z napędem quattro.

Ten kultowy typ napędu wprowadzono w 1980 roku w modelu Quattro, zaprezentowanym na Salonie Samochodowym w Genewie. Samochód ten był pierwotnie zaplanowany jako krótka seria, jednak w gamie funkcjonował finalnie aż do 1991 roku. Od tego czasu napęd Quattro był stopniowo sukcesywnie rozwijany i udoskonalany, by stać się jednym z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych rozwiązań tego typu.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: