SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Automatyczne skrzynie biegów ZF ponownie do serwisu. Wzywanych jest ponad pół miliona aut!

Automatyczne skrzynie biegów ZF ponownie do serwisu. Wzywanych jest ponad pół miliona aut!

11.08.2016, godz. 08:00
Lancia Thema
foto: SuperAuto24.pl

ZF to jedna z bardziej znanych firm produkujących skrzynie automatyczne. Jej produkty można spotkać m.in. w Fiatach, Land Roverach oraz Jeepach. Najnowsze 9-biegowe dzieło firmy ZF właśnie zostało objęte zakrojoną na szeroką skalę akcją serwisową.

Akcja serwisowa ma na celu zmianę oprogramowania i dotyczy przekładni oznaczonych kodami 9HP48 i 948TE wyprodukowanych między 1 maja 2013 a 15 lipca 2015 roku. Przekładnie te znalazły się na pokładach około 505 tys. sztuk samochodów Honda, Land Rover oraz marek należących do koncernu Fiat Chrysler Automobiles.

Czytaj: TEST Jeep Renegade 2.0 MultiJet 170 KM 9AT 4x4 Trailhawk:

Pierwsze niepokojące oznaki objawiające się samoczynnym przełączaniem się skrzyń biegów na luz wyszły na światło dzienne w zeszłym roku w USA. Aktualnie sprawą zajmuje się Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Transportu (NHTSA).

W tym momencie warto wspomnieć, że już wcześniej w/w agencja badała sprawę kilkuset stłuczek wywołanych wadliwym działaniem 8-biegowej przekładni ZF. W tamtym przypadku przyczyną był sam wybierak automatycznej skrzyni, który niezależnie od wybranego przełożenia znajdował się w standardowej centralnej pozycji. Taka sytuacja sprawiała, że nieroztropni Amerykanie wysiadając z auta zapominali przełączyć skrzynię biegów z trybu D lub R na Parking, co powodowało stłuczki. Po dokładnym zbadaniu sprawy ZF przeprowadziło akcje serwisową obejmującą ponad 1,1 mln aut dokonując zmian w oprogramowaniu. Zmiany te miały uniemożliwić opuszczenie przez kierowcę pojazdu przed przestawieniem skrzyni biegów w tryb parkingowy.

autor: Paweł Kaczor zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: