SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Autonomiczny Citroen przechał dystans 3000 km

Autonomiczny Citroen przechał dystans 3000 km

01.12.2015, godz. 12:54
Citroen C4 Grand Picasso
Citroen C4 Grand Picasso foto: Citroen

Kiedyś autonomiczne pojazdy pojawiały się tylko w filmach o fantastycznej tematyce. Dziś auta potrafiące jeździć bez udziału kierowcy to już nie marzenia, ale fakt. Producenci motoryzacyjni pokazują kolejne prototypy i czekają na odpowiednie regulacje, dopuszczające takie maszyny do ruchu.

PSA Peugeot Citroen prowadzi badania nad jazdą autonomiczną. Prototypowy samochód w trybie autonomicznym, czyli bez udziału kierowcy, wyjechał niedawno poza granicę Francji i pokonał dystans o długości około 3000 km. Auto oparte o Citroena C4 Grand Picasso przejechało z Paryża, poprzez Vigo, do Madrytu. Drogę powrotną pojazd pokonał jadąc przez Perpignan, Marsylię i Lyon, aby powrócić do Centrum Technicznego Grupy, w położonej w regionie paryskim miejscowości Vélizy.

Czytaj: Benzyniaki i diesle do muzeum! Przyszłością jest wodór

Samochód samoczynnie dostosowywał swoją prędkość i wyprzedzał inne pojazdy, z uwzględnieniem sytuacji na drodze oraz ograniczeń, wynikających z przepisów i infrastruktury drogowej. Grupa PSA jest pierwszym producentem samochodów, który uzyskał w lipcu br. stosowne zezwolenia, niezbędne do dopuszczenia 4 autonomicznych prototypów do poruszania się po ogólnodostępnej sieci drogowej. Do chwili obecnej wykonały one jazdy próbne na trasach o łącznej długości około 10 000 km. W 2016 r. liczba prototypów wzrośnie do około 15.

Rozszerzone na Hiszpanię zezwolenia pozwolą pracownikom pionu badawczo-rozwojowego pracować nad udoskonalaniem funkcji samochodu autonomicznego poza siecią dróg francuskich.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: