SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Autostrada A1: Odcinek Stryków - Kowal OTWARTY

Autostrada A1: Odcinek Stryków - Kowal OTWARTY

14.11.2012, godz. 10:11
autostrada
foto: EAST NEWS

Autostrada A1 zyskała nowe kilometry na odcinku Stryków - Kowal. We wtorek 13 listopada droga została oddana do użytku. Kierowcy teraz mogą pokonać trasę z Łodzi do Kowala liczącą 85 kilometrów, w czasie 40 minut. Wcześniejsza jazda zatłoczoną krajową "jedynką" trwała dwa razy dłużej.

Odcinek autostrady A1 Stryków - Kowal został oddany przez GDDKiA. Fragment ten sfinansowano m.in. ze środków Unii Europejskiej oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość prac budowlanych dla tego odcinka przekroczyła 2,4 miliarda złotych. Nowy prawie 85-kilometrowy odcinek A1 pozwoli uniknąć przejazdu droga krajową nr 1 przez Zgierz i Łęczycę.

A1 Łódź-Kowal to istotny fragment autostradowego połączenia krajowego na osi północ–południe łączącego Gdańsk, Toruń, Łódź i Katowice. Jadąc od południa możemy na nią wjechać na węźle "Łódź  Północ" (A1/A2) a zjedziemy z na węźle "Kowal" czyli na przecięciu z drogą krajową nr 1. Po drodze mamy do dyspozycji trzy węzły; "Piątek" u zbiegu z droga wojewódzką nr 703, "Kutno Wschód" na przecięciu z drogą krajową nr 92 (tu prace związane z budową łącznic potrwają do przyszłego roku) i "Kutno Północ" na przecięciu z drogą krajową nr 60.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że w przyszłym roku autostrada A1 połączy Gdańsk i Łódź. 22 listopada otwarte zostaną oferty w przetargu na dokończenie prac między Kowalem a Toruniem, tak by wiosną 2013 roku po podpisaniu umowy rozpoczęły się prace budowlane.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: