SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Autostrada A1 Stryków-Tuszyn gotowa. Łódź ma wschodnią obwodnicę

Autostrada A1 Stryków-Tuszyn gotowa. Łódź ma wschodnią obwodnicę

01.07.2016, godz. 11:00
Autostrada A1 Stryków-Tuszyn. Wschodnia obwodnica Łodzi
Autostrada A1 Stryków-Tuszyn. Wschodnia obwodnica Łodzi foto: materiały prasowe

Choć tempo rozwoju drogowej infrastruktury w Polsce nie jest tak szybkie, jak oczekują tego kierowcy, to z każdym rokiem sieć tras szybkiego ruchu stale się rozrasta. Od dnia 1 lipca, od godzin popołudniowych automobiliści mogą jeździć nowo wybudowanym 40-kilometrowym odcinkiem autostrady A1 między Strykowem a Tuszynem. Trasa ta stanowi długo wyczekiwaną wschodnią obwodnicę Łodzi.

Wakacyjne wyjazdy z południa na północ Polski teraz będą nieco łatwiejsze. Nowy odcinek autostrady A1 Stryków-Tuszyn pozwala łatwo dojechać z Piotrkowa Trybunalskiego do samego Gdańska. Co więcej, trasa ta pozwala wyprowadzić dużą część ruchu tranzytowego poza Łódź. Łodzianie aby wjechać na autostradę będą mogli skorzystać z 5 węzłów: Stryków, Brzeziny, Łódź Wschód, Łódź Górna i Łódź Południe. Dwa z węzłów zostały zlokalizowane na terenie miasta (węzeł Łódź Wschód na ul. Rokicińskiej, węzeł Łódź Brzeziny przy ul. Brzezińskiej).

Czytaj: Policja rozpoczęła walkę z szeryfami blokującymi lewy pas jezdni

Nowy odcinek autostrady A1 liczący 40 km jest kontynuacją budowy strategicznej "autostrady bursztynowej". A1 ma docelowo przeciąć wzdłuż cały kraj i połączyć południe Polski, a także Europy, z polskim wybrzeżem. Budowa odcinka A1 Stryków-Tuszyn pochłonęła 1 mld i 27 mln zł. Prace budowlane prowadziły firmy Mota-Engil, Strabag i Budimex.

Zmotoryzowani na razie nie będą płacić za korzystanie z odcinka Stryków-Tuszyn. Trasa nie posiada jeszcze infrastruktury towarzyszącej - brakuje stacji benzynowych na terenie MOP-ów w rejonie Skoszew i Wiśniowej Góry. W przeciągu 1,5 roku mają powstać tam stacje Orlen.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: