SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Autostrada A2 będzie rozciągnięta na wschód

Autostrada A2 będzie rozciągnięta na wschód

05.07.2017, godz. 15:38
Autostrada A2
Autostrada A2 foto: EAST NEWS

Autostrada A2, obecnie kończąca się w Warszawie, zostanie przedłużona na wschód i połączy się z drogą S19. To Via Carpatia, czyli niezwykle ważna inwestycja biegnąca od krajów bałtyckich aż do Węgier.

475 kilometrów długości od granicy w Świecku do Warszawy – tyle liczy obecnie autostrada A2. Dalej pustka, chyba, że doliczy się do tego obwodnicę Mińska Mazowieckiego. Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk, stwierdził, że autostradę można rozciągnąć o 115 kilometrów do 2023 roku.

Zobacz też: Nie zapłaciłeś mandatu? Spodziewaj się wizyty policji

Cały plan podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy z nich ma 15 kilometrów i ma biec od węzła Lubelska na wschodzie Warszawy do wspomnianego wcześniej Mińska Mazowieckiego. Już wiadomo, że nie uda się go wykonać do otwarcia S2 (południowej obwodnicy Warszawy), gdyż terminy rozmijają się o rok. Koszt to 950 milionów złotych.

Dalej A2 ma być poprowadzona od Mińska Mazowieckiego do Siedlec. Ten 32-kilometrowy odcinek ma być skończony do 2023 roku, a łączny koszt tego etapu to dwa miliardy złotych.

Pisaliśmy o: Najdziwniejsze przepisy ruchu drogowego na świecie

Później A2 rozciągnie się do Białej Podlaskiej, choć tu nie ma nawet jeszcze gotowych ram czasowych inwestycji. Wszystko dlatego, że przedłużanie A2 nie miało wcześniej sensu – tranzyt przejeżdżał na S61 Via Baltica na północ. Teraz, z racji planów rozbudowy drogi S19 Via Carpatia, mającej pobudzić gospodarczo ścianę wschodnią i ciągnącej się z północy na południe, plan wydłużenia autostrady A2 powrócił do życia.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: