SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Autostrada A4 bez stacji paliw i... opłat!

Autostrada A4 bez stacji paliw i... opłat!

30.03.2017, godz. 13:37
autostrada A2
foto: Super Express

Droga między Tarnowem a granicą z Ukrainą to 160 kilometrów bez stacji benzynowych. Powód jest kuriozalny, lecz wymuszony przez ekonomię – nie opłaca się tam sprzedawać paliwa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła więc wziąć sprawę w swoje ręce.

Niemal cała A4 na Podkarpaciu nie ma stacji benzynowej przy autostradzie. Jedyny Orlen znajdzie się w punkcie Palikówka w 2019 roku. Powód jest prosty – ruch nie jest duży, a kto już się porusza na tym odcinku, najpewniej zatankował za granicą, gdzie paliwo jest tańsze.

Jak donosi portal forsal.pl, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już po raz trzeci będzie się starać znaleźć chętnych na postawienie na tym odcinku stacji. Dwa konkursy w 2015 roku spaliły na panewce.

Zobacz też: Polskie autostrady jednymi z najdroższych w Europie!

Dlatego też instytucja będzie musiała zmniejszyć swoje wymagania odnośnie wielkości sklepu czy ilości dystrybutorów. Mniejszy będzie też czynsz i opłaty zmienne (zależne od obrotów ze sprzedaży).

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zarobiła z takich tytułów w zeszłym roku niemal 120 milionów złotych. Wciąż jednak stacji nie ma na drodze S3, jadąc z Łodzi do Wrocławia lepiej ruszyć z pełnym bakiem, a na "jedynce" za Strykowem na północ jeszcze sporo czasu minie zanim pojawi się tam "cepeen".

Nacisk na stworzenie stacji i wynajem gruntu jest duży, bowiem Ministerstwo Infrastruktury chce pobierać opłaty za przejazd kolejnymi autostradami, ale muszą one spełniać określone warunki – chodzi o możliwość zatankowania, ilość hoteli i stworzenie Miejsc Obsługi Podróżnych z toaletami.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: