SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Bardziej restrykcyjne ograniczenia prędkości w planach!

Bardziej restrykcyjne ograniczenia prędkości w planach!

04.10.2016, godz. 15:31
znak, prękość, 50 km/h
znak drogowy foto: Super Express

Nie są to łatwe czasy dla kierowców – wprowadzenie systemu CEPiK opóźnia się, a resorty narzucają coraz większe ograniczenia na kierowców. Kolejny pomysł dotyczący limitów prędkości właśnie trafił do konsultacji.

Sprawa dotyczy ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym w godzinach 23.00 – 6.00. Na chwilę obecną jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej który wprowadza dwa limity w zależności od pory dnia. To niedługo może się zmienić i zlikwidowane zostanie ograniczenie prędkości do 60 kilometrów na godzinę w nocy. O kolejnych zapisach prawnych informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zobacz też: To już oficjalne: CEPiK 2.0 opóźniony. O ile?

Ograniczenie ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Różnica 10 kilometrów na godzinę w przypadku potrącenia przechodnia ma gigantyczny wpływ na jego obrażenia.

Dane Komendy Głównej Policji wskazują, że choć w  wypadkach w godzinach 23.00-06.00 ginie statystycznie więcej osób niż w ciągu dnia, średnia zdarzeń z udziałem pieszych jest niższa (odpowiednio 11,1% wszystkich ofiar i 9,4% pieszych w nocy). Podzieleni w opiniach są też eksperci ruchu drogowego.

Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury i Rolnictwa wpłyną też na rolkarzy. Osoby poruszające się na deskorolkach, hulajnogach, rolkach czy seagwayach będą zmuszeni używać dróg rowerowych, a nie jak obecnie, chodników.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: