SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Zakaz ruchu dla ciężarówek w święta i Nowy Rok. Będzie luźniej i bezpieczniej na drogach

Zakaz ruchu dla ciężarówek w święta i Nowy Rok. Będzie luźniej i bezpieczniej na drogach

24.12.2013, godz. 13:41
Scania
TIR foto: Scania

Kierowcy samochodów osobowych będą mieli łatwiej podczas świąt na drogach. W pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, a także w Nowy Rok, ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton mają zakaz poruszania się po drogach, w godzinach 8-22.

GłównyInspektorat Transportu Drogowego poinformował, że zakaz jazdy dla TIR-ów będzie obowiązywał w dniach 25-26 grudnia oraz 1 stycznia 2014 roku. Niestety ograniczenie to nie dotyczy dnia wigilii, kiedy to sporo liczba kierowców wyjeżdża w trasę, by dotrzeć do swoich rodzin, ani w ostatnim dniu bieżącego roku - Sylwestra.

Przeczytaj: Jakie akcesoria zimowe warto wozić w samochodzie

Takie ograniczenia obowiązują właściwie tylko w święta państwowe. Zakaz ruchu dla pojazdów powyżej 12 ton, w godzinach 8-22 nie dotyczy takich ciężkich pojazdów jak: autobusów, sprzętu biorącego udział w akcjach ratowniczych, czy TIR-ów przeznaczonych do przewozu żywych zwierząt, artykułów szybko psujących się, środków medycznych.

Za złamanie zakazu przewoźnikowi będzie groziła finansowa kara administracyjna, ponadto ciężarówka będzie musiała zostać na parkingu do czasu wygaśnięcia zakazu. W całym kraju inspektorzy transportu drogowego będą sprawdzać, czy obowiązujący zakaz nie jest łamany.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: