SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Będzie mniej FOTORADARÓW? Ministerstwo transportu zapoowiada KONTROLE w gminach

Będzie mniej FOTORADARÓW? Ministerstwo transportu zapoowiada KONTROLE w gminach

27.02.2013, godz. 11:45
Fotoradary w Warszawie
foto: Super Express

Sprawa dotycząca rozmieszczenia gminnych fotoradarów od jakiegoś czasu budzi sporo kontrowersji. Teraz okazuje się, że nawet 40 proc. z tych urządzeń może zniknąć z dróg ponieważ nie poprawiają one bezpieczeństwa. "Rzeczpospolita" informuje, że wszystkie radary czeka wkrótce analiza która potwierdzić ma zasadność ich umiejscowienia.

Minister transportu Sławomir Nowak zakłada, że co 40 miesięcy będzie weryfikowane czy fotoradar w danym miejscu nadal jest potrzebny. Kontrolę ma przeprowadzać policja. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest już gotowy.

Analizowane będzie miejsce, w którym usytuowany jest fotoradar, a także jego wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Jeżeli się okaże, że został ustawiony w miejscu bezpiecznym, w którym nie dochodzi do wypadków - będzie musiał z niego zniknąć.

Na polskich drogach jest dziś 550 fotoradarów (200 urządzeń straży gminnych i ponad 350 inspekcji transportu drogowego). Od dawna pojawiają się zarzuty, że służą przede wszystkim reperowaniu gminnego budżetu, a nie poprawie bezpieczeństwa na drogach. Potwierdziła to w swoim raporcie dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli.

autor: Marcin Młynarczyk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: