SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Będziemy płacić za autostrady w Niemczech! Szykują się poważne zmiany

Będziemy płacić za autostrady w Niemczech! Szykują się poważne zmiany

29.11.2013, godz. 11:12
płatna autostrada
foto:

Kierowców poruszających się po niemieckich autostradach czeka zmiana przyzwyczajeń. Nasi zachodni sąsiedzi zamierzają wprowadzić opłaty za przejazd "autobahnami". Winiety odczują gównie kierowcy z zagranicy, w tym z Polski. Obywatele Niemiec zapłacą mniej ponieważ dostaną ulgi z podatku od auta!

W Niemczech powstała nowa koalicja rządowa, która chce już w przyszłym roku wprowadzić obowiązkowe opłaty dla kierowców samochodów osobowych za korzystanie z autostrad. Jednakże wysokie opłaty odczują przede wszystkim kierowcy z innych krajów. Rodowici Niemcy, chociaż też będą musieli wykupować winiety to dostaną duże ulgi np. w podatku od samochodu.

Przeczytaj: Niebywałe! Polska wśród autostradowych potentatów

Nowe winiety, najprawdopodobniej będzie trzeba kupować w jednej z trzech kategorii cenowych. Płacić będziemy 10 euro za 10 dni, 30 euro za miesiąc lub 100 euro za cały rok. Niemiecki rząd przewiduje, że zyski z winiet zasilą budżet w granicach 250 - 800 milionów euro rocznie.

Niemcy zajmują stanowisko, że wprowadzenie opłat dla kierowców z zagranicy przy jednoczesnych ulgach podatkowych dla swoich obywateli jest w pełni zgodne z prawem Unii Europejskiej. Nie jest jeszcze wykluczone, że ten sposób poborów opłat może zostać zatrzymany przez Trybunał Europejski, jeśli zostanie uznany za dyskryminację kierowców z zagranicy.

autor: Kamil Borowski zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: