SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Benzyna kosztuje już powyżej 4 zł, a to nie koniec podwyżek cen paliw

Benzyna kosztuje już powyżej 4 zł, a to nie koniec podwyżek cen paliw

18.03.2016, godz. 13:44
tankowanie samochodu
tankowanie samochodu foto: zdjęcia własne

Ostatnio odnotowane znaczne podwyżki cen oleju napędowego wpływają na wzrost cen niemal wszystkich produktów na rynku. Wszystko dlatego, że ON to paliwo wykorzystywane do transportu większości dóbr konsumpcyjnych. Ceny benzyny również poszły w górę, ale za to tanieje LPG.

Polska Izba Paliw Płynnych informuje, że przez ostatnie 7 dni olej napędowy zdrożał 6 gr/l, a benzyna 5 gr/l. Nadal tanieje jedynie LPG, ale już tylko -1 gr/l. W ubiegłym tygodniu ON drożał średnio 10 gr/l, a na wielu stacjach podwyżki sięgały 20 gr/l. Co prawda, polscy kierowcy nadal mogą tankować znacznie taniej niż na początku roku, ponieważ paliwo dieslowskie na polskich stacjach jest bowiem tańsze o 14 gr/l; najczęściej kupowana benzyna, czyli Pb95 o 13 gr/l; a autogaz o 32 gr/l.

Zobacz też: Paliwo znów po 5 zł? Tak analizują eksperci od rynku paliw

W 11. tygodniu 2016 r. najtańszy olej napędowy mają stacje w woj. lubelskim: 3,82 zł/l (+5 gr/l od 11 marca). Najdroższy zachodniopomorskie: 3,94 zł/l (+6 gr/l ). Największe zmiany ostatniego tygodnia to śląskie: +8 gr/l przy średniej 3,84 zł/l.

W woj. dolnośląskim sprzedają najtańszą benzynę: średnia 4,00 zł/l (+6 gr/l przez ostatnie 7 dni); a w zachodniopomorskim najdroższą: 4,10 zł/l (+4 gr/l). Największe zmiany ostatniego tygodnia to podlaskie: +7 gr/l przy średniej 4,08.

Podkarpackie to najtańszy autogaz: 1,58 zł/l (-1 gr/l). Najdroższe jest to alternatywne paliwo tradycyjnie przy niemieckiej granicy - w woj. zachodniopomorskim: 1,81 zł/l (+2 gr/l). Największe zmiany ostatniego tygodnia to śląskie: -5 gr/l przy średniej 1,59 zł/l.

Sprawdź: Ceny paliw w górę. Tu kupisz najtańsze paliwo w Warszawie

Po nieznacznych obniżkach z początku tygodnia ponownie rosną ceny w hurcie polskich rafinerii w Gdańsku i Płocku. Pb95 drożeje dziś średnio 20 zł/m3, a ON 18 zł/m3 (netto w temperaturze referencyjnej 15st.C). W porównaniu z cenami oferowanymi 12 lutego br. benzyna jest droższa średnio o 222 zł/m3 netto, a olej napędowy o 232 zł/m3 netto, co daje przełożenie ok. +27 i +29 gr/l brutto. W ujęciu procentowym benzyna podrożała więc ok. 7%, a olej napędowy ok. 8%.

.
Drogi diesel w hurcie

Bardzo niepokojący, z uwagi na rolę oleju napędowego nie tylko w polskiej, ale i całej europejskiej gospodarce, jest fakt, że ceny diesla w hurcie powróciły do wartości z początku grudnia ub.r. ON to przecież podstawowe paliwo transportowe, którego wzrost jego cen oznacza zatem również podwyżki dla wszelakich dóbr konsumowanych przez przeciętnego Kowalskiego, a tym samym spadek popytu.

Ponadto regularnie zmniejsza się dystans cenowy obu paliw. Jeśli jeszcze w lutym diesel w polskim hurcie paliwowym był tańszy od benzyny średnio o 4,29%, to w marcu jest to już tylko 3%. Może to oznaczać ponowne odwrócenie relacji cenowych – na giełdach światowych diesel jest już zresztą droższy od benzyny od 12 lutego.

* Zestawienie sporządzone wg monitoringu cen paliw prowadzonego przez Biuro Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: