SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Bez fotoradarów nie potrafimy jeździć bezpiecznie

Bez fotoradarów nie potrafimy jeździć bezpiecznie

31.05.2017, godz. 13:59
Uwaga! Nowe fotoradary
Uwaga! Nowe fotoradary foto: Wojciech Artyniew/Super Express

Odebranie fotoradarów straży miejskiej było radosną informacją dla kierowców. Badania wskazują jednak, że dla ich bezpieczeństwa lepiej byłoby pozostać przy starych przepisach. Statystyki wypadków są przerażające.

Jeszcze niedawno pisalismy o tym, że policja w swoich raportach donosi o pogorszeniu się sytuacji na drogach. 2016 rok okazał się pierwszym, w którym trend spadkowy wypadków został zahamowany. Prognozowano, że po części na taki stan rzeczy wpłynęło zmniejszenie ilości fotoradarów na drogach. Teraz Instytut Transportu Samochodowego dostarcza twardych faktów.

Pisaliśmy o: Rowerzyści są groźniejsi na drogach niż...

Badania oparto na 43 miejscowościach, w których jeszcze w 2015 roku funkcjonowało aż 112 radarów miejskich i gminnych. Porównano ze sobą wyniki z okresu styczeń – sierpień w 2015 i 2016 roku. Na wszystkich polskich drogach zanotowano wówczas wzrost liczby wypadków wynoszący 2,5%.

Tyle tylko, że w miejscach gdzie kiedyś można było spotkać fotoradar, ta średnia wynosiła już 10%. Więcej było też ofiar śmiertelnych (o 6% w stosunku do krajowych 3,1%) oraz rannych (aż 12% w porównaniu do do 2,3%). Najgorszym okresem są – co nie dziwi – wakacje.

Zobacz też: Coraz więcej motocyklistów na drogach

Nieciekawie prezentuje się też bezpieczeństwo przechodniów. W ciągu roku w jednym punkcie odnotowano aż 5 razy wiecej rannych!

Warszawa już podjęła odpowiednie działania i przywróciła na niektóre skrzyżowania charakterystyczne, żółte skrzynki. W ciągu tego roku zwiększy się też liczba patroli na drogach, aż do czterech tysięcy policjantów.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: