SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Bez szans na likwidację akcyzy? Kukiz15 wciąż walczy

Bez szans na likwidację akcyzy? Kukiz15 wciąż walczy

14.03.2017, godz. 13:21
akcyza, zakup auta, umowa
foto: SHUTTERSTOCK

Projekt nowych (i kontrowersyjnych) stawek akcyzy najwyraźniej został porzucony. Temat ten jednak absolutnie nie został zapomniany i i wciąż rozgrzewa polityków. Podczas najbliższych posiedzeń sejmu posłowie ugrupowania Kukiz15 będą walczyć o całkowite zniesienie tego opodatkowania.

Jak donosi Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, posłowie ugrupowania Kukiz15 chcą całkowicie zlikwidować podatek akcyzowy. Polska to jedyny kraj Unii Europejskiej, w której stosuje się tego typu daninę. Co więcej, płacimy podwójnie – najpierw przy kupnie, drugi raz podczas wizyty na stacji benzynowej.

Zniesienie akcyzy znacząco obniżyłoby ceny samochodów nie tylko nowych, ale i używanych. Wcześniejsze pomysły na stawki tego podatku faworyzowały pojazdy nowe, a obecne rozwiązania nie mają wpływu na wątki ekologiczne – nadal rozliczamy się z pojemności silnika, a nie normy czystości spalin.

Zobacz też: Polak nie eksperymentuje przy kupnie auta

Brak tego podatku oznaczałby szybsze odmłodzenie krajobrazu motoryzacyjnego Polski oraz zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu.

Problemem – jak zwykle – mogą okazać się pieniądze. Rezygnacja z akcyzy oznaczałaby uszczuplenie budżetu o prawie półtora miliarda złotych. Nawet wcześniejsze pomysły, mające na celu zmniejszenie stawek, zostały odrzucone z racji zmniejszenia wpływów do budżetu o zaledwie kilkaset milionów złotych.

Wszystko wskazuje więc na to, że przepisy dotyczące akcyzy jeszcze długo pozostaną niezmienione.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: