SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Bezpieczniej na polskich drogach - maleje liczba wypadków

Bezpieczniej na polskich drogach - maleje liczba wypadków

07.10.2013, godz. 14:01
Wypadek samochodowy
foto:

Choć na tle Europy nadal wypadamy blado, to w Polsce z roku na rok spada liczba wypadków i ofiar śmiertelnych. Zmierzamy w dobrym kierunku, ale czy w 2013 rok wpisze się w tę dobrą tendencję? Wstępne statystyki Policji pokazują, że jesteśmy na właściwej drodze.

Według danych Policji w okresie od stycznia do lipca 2012 w Polsce doszło do 20 266 wypadków – w analogicznym okresie w 2013 roku doszło do 18 316 wypadków. Oznacza to, że liczba zdarzeń spadła z 2012 na 2013 o ok. 10%. Jak wyglądało to w poszczególnych miesiącach? Największe 17-procentowe spadki odnotowano na początku roku, czyli w styczniu, lutym i marcu. Tylko w czerwcu 2013 doszło do większej liczby wypadków niż w czerwcu 2012 roku – różnica jest stosunkowo nieduża (1,4%), ale pokazuje, że każdy, nawet najlepszy trend może się szybko odwrócić.

Na optymizm za wcześnie

Do końca roku 2013 pozostało jeszcze dużo czasu i wciąż czekamy na dane z pozostałych miesięcy – czyli od sierpnia do grudnia. Przez ten czas może się jeszcze wiele zdarzyć. Nadchodzący jesienny okres jest dla zmotoryzowanych szczególnie trudny.

Przeczytaj też: Kierowcy są sprytniejsi od fotoradarów - urządzenia robią mniej zdjęć

– Statystycznie największe natężenie wypadków przypada na wrzesień i październik więc znajdujemy się dokładnie w środku "czarnego okresu", a przed nami jeszcze Święto Zmarłych – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Na popadanie w hurraoptymizm jest trochę za wcześnie, ale warto aby informacje o zmniejszeniu liczby wypadków potraktować jako motywację do rozsądnej i bezpiecznej jazdy – dodaje.

Liczba wypadków w 2013 r. według miesięcy

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: