SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Bieda w kraju! Polacy kupują coraz więcej starych używanych samochodów

Bieda w kraju! Polacy kupują coraz więcej starych używanych samochodów

06.05.2014, godz. 17:45
Volkswagen Golf
foto: materiały prasowe

Nasi rodacy coraz częściej decydują się na zakup używanych samochodów z zagranicy. Jak podaje ministerstwo finansów, w samych dwóch pierwszych miesiącach tego roku sprowadzono do naszego kraju 117 tys. aut!

Wysoka liczba samochodów, które przyjechały do nas z zagranicy, to między innymi efekt łagodnej zimy. W styczniu sprowadzono do Polski 57 526 pojazdów (analogicznie w 2013 - 48 121 szt.), natomiast w lutym 59 557 (2013 rok - 50 107 szt.). W przypadku utrzymania silnego trendu wzrostowego, do końca roku w naszym kraju pojawi się 625 tysięcy samochodów sprowadzonych z zagranicy.

Przeczytaj też: Rekordowa sprzedaż aut luksusowych w 2013 roku

Handlarze używanych aut zacierają już ręce, jednak powyższe liczby świadczą jednoznacznie o słabej kondycji finansowej naszych rodaków. Pomimo wysokiej sprzedaży aut nowych na początku tego roku, należy pamiętać, że wynikała ona w dużej mierze ze zmieniających się przepisów dotyczących odliczania podatku VAT. Przedsiębiorcy mają w Polsce wyjątkowo wysoki udział w liczbie zakupionych samochodów salonowych.

Jeszcze dwa lata temu pojazdu o wieku do 4 lat stanowiły 10 proc. sprzedaży, obecnie jest to tylko 6,5 proc. co świadczy o tym, że Polacy przeznaczają na samochód coraz mniejsze środki. Przeszło połowa obecnie sprowadzanych pojazdów ma więcej niż 10 lat. 

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: