SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news BOR nie kupi limuzyn Audi! Musi wybrać samochody BMW

BOR nie kupi limuzyn Audi! Musi wybrać samochody BMW

18.04.2016, godz. 10:53
2016 nowe BMW Serii 7
2016 nowe BMW Serii 7 foto: BMW

Biuro Ochrony Rządu nie zakupi 20 limuzyn Audi A8 L quattro. Po interwencji Krajowej Izby Odwoławczej na wniosek wykluczonej z przetargu spółki Auto Fus, która proponowała atrakcyjniejszą ofertę, wybór samochodów Audi unieważniono. Ostatecznie BOR zakupi 20 aut BMW 750Li xDrive.

Biuro Ochrony Rządu wybierając ofertę na nowe pojazdy dla VIP-ów, odrzuciło najkorzystniejszą ofertę złożoną przez dystrybutora BMW. Wszystko z powodu obaw o możliwą wadę fabryczną sterowników poduszek powietrznych, wykrytą przez Amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Krajowa Izba Odwoławcza uznała takie działanie za bezpodstawne i nakazała powtórzenie czynności przetargowych, które zakończyły się zwycięstwem spółki Auto Fus.

Zobacz też: BOR rozstrzygnął przetarg na limuzyny

Oferta okazała się tańsza o blisko pół miliona złotych, w stosunku do kwoty ustalonej przez Porsche Inter Auto. To oznacza, że nowe ekskluzywne pojazdy nie będą miały czterech pierścieni Audi na masce, a biało-niebieską szachownicę BMW. Flota złożona z 20 limuzyn będzie kosztować państwo dokładnie 7 598 000 złotych. To oznacza, że za jeden samochód przyjdzie zapłacić około 380 tys. zł. Wcześniejsza zwycięska oferta sprzedawcy pojazdów Audi opiewała na łączną kwotę 8 mln 150 tys. zł.

Auta mają zostać dostarczone najpóźniej do 20 czerwca 2016 roku, ponieważ będą niezbędne urzędnikom BOR do obsługi lipcowego szczytu NATO (8-9 lipca), który odbędzie się w Warszawie. Samochody bawarskiej firmy motoryzacyjnej to rynkowa nowość. BMW 750Li xDrive jest wyposażone w silnik benzynowy V8 o mocy 460 KM. Moc trafia na cztery koła. Auto rozpędza się od 0 do 100 km/h w czasie 4,5 sekundy i osiąga maksymalnie 250 km/h (prędkość ograniczona elektronicznie). Każdy samochód zostanie objęty 72-miesięczną gwarancją.
.

Wymagania przetargowe

W dokumentacji przetargowej wymieniono wymagania, jakie stawiano wobec ofert startujących w przetargu. Długość auta miała wynosić nie mniej niż 5200 mm, auta musiały mieć m.in. napęd na cztery koła, automatyczną skrzynię biegów z możliwością manualnej zmiany przełożeń, skórzaną tapicerkę i wentylowane fotele. Moc silnika miała wynosić nie mniej niż 408 KM.

Wejdź: BOR zakupi 20 luksusowych limuzyn!

Dodatkowo, wewnątrz auta musiała się znaleźć m.in.: lodówka na napoje, systemy umożliwiające odtwarzanie DVD, odbiorniki telewizji cyfrowych, podgrzewane końcówki spryskiwaczy, gniazdka elektryczne dla pasażerów tylnej kanapy, czterostrefową klimatyzację automatyczną z filtrem przeciwpyłkowym, pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa z przodu i z tyłu, czy samopoziomujące się zawieszenie.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: