SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Boże Ciało 2014. Będzie łapanka i kontrole kierowców w długi weekend

Boże Ciało 2014. Będzie łapanka i kontrole kierowców w długi weekend

18.06.2014, godz. 11:49
kierowanie ruchem
foto: Super Express

Przed nami kolejny długi weekend. Na drogach pojawi się więcej patroli w nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami, a policjanci ruchu drogowego będą sprawdzać stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców.

Policjanci ruchu drogowego już od środy będą czuwać nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek. Na trasach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli ruchu drogowego. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Duża uwaga zostanie skupiona na trzeźwości kierujących, stanie technicznym pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Nie zabraknie na trasach również nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami.

Przeczytaj też: Mapa żółtych fotoradarów: SPRAWDŹ gdzie stoją przed wyjazdem w trasę

Pamiętajmy o tym, że bezpieczeństwo na drogach przede wszystkim zależy od samych kierowców. W ubiegłym 2013 roku w długi weekend Bożego Ciała zginęło 35 osób. Doszło wówczas do 450 wypadków, 523 osoby zostały ranne, a w funkcjonariusze zatrzymali 2131 nietrzeźwych kierowców.

Tak bezpiecznie dojedziesz do celu

- Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Trzeba skontrolować poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.

Sprawdź też: Zapominasz się za kierownicą? Takie są mandaty za najczęstsze wykroczenia

- Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.

- Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.

- Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: