SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Budowanie autostrad w Polsce jest droższe niż w Niemczech

Budowanie autostrad w Polsce jest droższe niż w Niemczech

17.07.2013, godz. 12:44
Autostrada A4 Szarów Tarnów
foto:

Polacy znów marnują unijne pieniądze. Okazało się, że budowa autostrad w naszym kraju jest droższa niż w Niemczech. Na przykład metr bariery bezpieczeństwa kosztuje 10 euro, czyli o 40% więcej, niż u naszych zachodnich sąsiadów.  Szkoda, że nie przekłada się to na jakość polskich dróg.

>>> Tragiczny wypadek na A2

Polskie autostrady powinny być naszą narodową dumą! Wydajemy na nie więcej, niż Niemcy. Koszt bieżący bariery bezpieczeństwa kosztuje 10 euro, podczas gdy na zachodzie wydaje się na niego 6 euro. Beton wykorzystywany w mostach kosztuje 35 euro za 1 metr sześcienny, też więcej niż w Niemczech. Dla kontrastu – pracownik w Polsce zarabia cztery razy mniej, niż w Niemczech.

Unia Europejska sprawdzi, czy Polska marnuje pieniądze

Według raportu przedstawionego przez UE Polacy wydają na swoje drogi więcej, niż Niemcy, Hiszpanii i Grecy. Szkoda, że nie przekłada się to na jakość tras. Większy koszt budowy wynika z niepotrzebnie zawyżanych wymogów dotyczących np. barier dźwiękowych. Polska nie potrafi też organizować przetargów. UE uważa także, że w niektórych miejscach niepotrzebnie budowane są autostrady. Wystarczające byłyby drogi ekspresowe.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: