SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Bygdoszcz: Jazda buspasem będzie możliwa dla samochodów?

Bygdoszcz: Jazda buspasem będzie możliwa dla samochodów?

30.07.2013, godz. 16:23
jazda buspasem, buspas,
foto: EAST NEWS

Buspasy znacząco poprawiają sprawność komunikacji publicznej, co widać chociażby w Warszawie. Dzięki przepisom dotyczącym korzystania z buspasa, kierowcy samochodów nie korzystają z niego, jednocześnie nie tworząc na nim korków i zatorów. To sprawia, że osoby korzystające z autobusów miejskich i taksówek mogą szybciej dotrzeć w konkretne miejsce. Bydgoszcz planuje nieco rozluźnić pęta wiążące osoby prowadzące auta, za pomocą pewnych ustaleń.

Pomysł władz Bydgoszczy jest bardzo prosty - buspasami będą mogli legalnie jeździć kierowcy aut, którzy wożą w samochodzie minimum trzech pasażerów. Stolica województwa kujawsko-pomorskiego ma być pierwszym polskim miastem, które wprowadzi ten przepis.

>>> Ciągnięcie przyczepy autem: na co pozwala kategoria B, jakie masy są dopuszczalne <<<

"Zachęcimy bydgoszczan do ekonomicznego podróżowania. Zmniejszy się liczba aut na ulicach. Część zjedzie na buspasy, więc zmniejszą się korki" – to według Mirosława Kozłowicza, dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy tylko niektóre z zalet tego rozwiązania.

Niestety według niektórych osób pomysł ten ma także wady - chodzi m.in. o zwiększenie ruchu na buspasach. Jego skutkiem może być "zapchanie" pasa dla autobusów, co będzie dużym kłopotem dla komunikacji miejskiej, a w szczególności dla jej punktualności kursowania.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: