SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Byliśmy w pierwszej fabryce samochodów Infiniti w Europie - NASZA GALERIA

Byliśmy w pierwszej fabryce samochodów Infiniti w Europie - NASZA GALERIA

05.12.2015, godz. 17:30
Fabryka Infiniti Sunderland
Fabryka Infiniti Sunderland foto: SuperAuto24.pl

Infiniti rozpoczęło wytwarzanie swoich aut w Europie. Przy okazji inauguracji seryjnej produkcji pierwszego modelu składanego na Starym Kontynencie, jakim jest kompaktowe Q30, mieliśmy okazję odwiedzić fabrykę w Sunderland. Ten nowoczesny zakład wytwarza poza Infiniti Q30 także kilka modeli Nissana.

Fabryka w Sunderland należąca do Nissan Group jest największą fabryką samochodów w Wielkiej Brytanii. Produkcję rozpoczęto tam w 1986 roku. Powstaje tam co trzeci brytyjski samochód. W 2014 roku roczna produkcja przekroczyła 500 tysięcy egzemplarzy. Ponad 80 procent produkcji jest eksportowana do 130 państw na świecie. Zakład zatrudnia 6700 osób (w tym 37 Polaków), a łańcuch dostawców zapewnia ponad 27 tysięcy miejsc pracy.

Zobacz również: Infiniti rozpoczęło produkcję w Europie

Fabryka ma dwie linie produkcyjne. Na linii nr 1, pracującej w systemie trzyzmianowym, produkowany jest Nissan Qashqai i elektryczny LEAF. Produkcja Infiniti Q30 (w przyszłości też QX30) odbywa się na linii montażowej nr 2, gdzie produkowane są obecnie, w systemie dwuzmianowym, Nissan Juke, Juke Nismo RS i Nissan Note. Inne obiekty produkcyjne w Sunderland to formiernia i lakiernia zderzaków, zakład odlewniczy i obróbki skrawaniem, zakład produkcji osi samochodowych, linia montażowa silników oraz zakład produkcji zaawansowanych baterii litowo-jonowych do samochodów elektrycznych. Na cele produkcji Infiniti Q30 wybudowano między innymi nową nadwoziownię oraz poszerzono budynek montażu końcowego.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: