SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Cadillac Edwarda Gierka: Pancerna limuzyna I sekretarza KC PZPR trafiła do muzeum w Otrębusach

Cadillac Edwarda Gierka: Pancerna limuzyna I sekretarza KC PZPR trafiła do muzeum w Otrębusach

31.10.2012, godz. 10:36
Oto tajny Cadillac Fletwood Edwarda Gierka
foto:

Czarny Cadillac Fletwood, który był częścią tajnego planu ewakuacyjnego I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, został odnaleziony. Co więcej luksusowy pojazd można zobaczyć na własne oczy w Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach.

Pancerny Cadillac Fletwood o zagadkowej historii, który został niedawno odnaleziony, okazuje się tajnym samochodem władz PRL-u. Według relacji dziennikarza motoryzacyjnego Patryka Mikiciuka, amerykański pojazd zakupiono w USA za ponad 100 tysięcy dolarów.

Specjalnie przygotowany wóz z mocnym silnikiem został sprowadzony do Polski w 1978 roku i był jednym z elementów tajnego planu ewakuacyjnego dla I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Cadillac wyposażony dla niepoznaki w amerykańskie dyplomatyczne tablice rejestracyjne, nie był użytkowany na co dzień, dlatego stał zamknięty w kontenerze.

Jak mówi Mikiciuk, w latach 80-tych opancerzony Cadillac okazał się niepotrzebny, dlatego przekazano go jednostce antyterrorystycznej. Tam jednak zbyt ostentacyjny czarny wóz ociekający chromem nie posłużył długo, dlatego przeznaczono go na sprzedaż do rąk prywatnych. Zaniedbany samochód niedawno został odnaleziony pod Warszawą, skąd trafił do Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach gdzie dziś można go oglądać.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: