SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Cadillac One znów w Warszawie. Donald Trump wożony "Bestią"

Cadillac One znów w Warszawie. Donald Trump wożony "Bestią"

06.07.2017, godz. 08:32
Cadillac One, limuzyna Donalda Trumpa
Cadillac One, limuzyna Donalda Trumpa foto: --

Donald Trump w dniach 5-6 lipca gości w Warszawie. Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej podczas tej wizyty jest wożony pancernym autem nazywanym "Bestią". Cadillac One nie bez powodu otrzymał taki przydomek, bowiem w tym pojeździe Trump jest bezpieczny niczym w atomowym schronie.

Limuzyna prezydenta USA, którą śmiało możemy nazwać czołgiem, nie została zbudowana na bazie konkretnego modelu Cadillaca. Pojazd ten zaprojektowano w General Motors od podstaw, dlatego konstrukcja ta ma dużo cech maszyny militarnej. Pod maską pracuje diesel o pojemności 6.5 litra. Od 2009 roku takim samochodem był wożony były już prezydent Barack Obama.

.
Wnętrze jak schron

W tylnej części auta jest miejsce dla prezydenta oraz czterech pasażerów, oddzielone ścianką ze specjalnego szkła. Kabina prezydenta wyposażona jest w kilka telefonów satelitarnych, dzięki czemu prezydent ma podczas podróży możliwość połączenia z wiceprezydentem i z Pentagonem. Dla rozrywki prezydent Trump ma do dyspozycji różne multimedia i stałe podłączenie do internetu. W limuzynie znajdują się miejsca maksymalnie do siedmiu osób. Dwa siedzenia skierowane przodem do tylnych siedzeń są zarezerwowane dla prezydenta i jednego z pasażerów, przy czym najważniejszy pasażer może usiąść w dowolnym miejscu.

Sprawdź: Donald Trump w Warszawie: utrudnienia, zamknięte ulice, objazdy

Drzwi auta są pancerne – mają osiem cali grubości i ważą tyle samo, co drzwi do kabiny samolotu Boeing 757. Pancerne nadwozie ma co najmniej pięć centymetrów grubości. Dzięki połączeniu stali, aluminium, tytanu i ceramiki nadwozie prezydenckiej limuzyny jest w stanie wytrzymać grad spadających pocisków. Otwiera się tylko jedna szyba – kierowcy i to jedynie na 3 cale, aby kierowca mógł np. zapłacić za przejazd bądź porozmawiać z agentami tajnych służb idącymi z boku auta. Kierowcy prezydenckiej limuzyny są specjalnie wyszkoleni przez US Secret Service, aby mogli w razie potrzeby sprawnie uciec z miejsca ewentualnego zamachu.

Jeśli chodzi o akcesoria obronne, limuzyna wyposażona jest w kamery noktowizyjne oraz strzelby pump-action, a także działko z gazem łzawiącym. Na pokładzie znajdują się także ampułki z krwią prezydenta, na wypadek gdyby potrzebował on w nagłym wypadku transfuzji krwi. We wnętrzu przedziału kierowcy, oprócz standardowych urządzeń pokładowych, znajduje się także centrum komunikacji oraz rozbudowany system nawigacji GPS.

WIDEO - Cadillac One na warszawskich ulicach w 2016 roku

Duży mocny silnik

Prezydencki Cadillac One wyposażony jest w silnik wysokoprężny o pojemności 6.5 litra. Auto osiąga prędkość maksymalną 60 mil na godzinę, czyli około 100 km/h, zaś od 0 do 60 mil na godzinę rozpędza się w 15 sekund. Limuzyna waży 8 ton i ma długość 18 stóp, czyli ok. 5,5 metra oraz ok. 155 cm wysokości. Pancerne płyty użyte do budowy auta spowodowały, że limuzyna ma blisko 2 metry szerokości, zaś szyby o grubości 5 cm, ustawione są pod specjalnie obliczonym kątem. Auto wyposażono ponadto w odporne na przebicie opony i zawieszenie takie, jak w wozach pancernych. Kabina Cadillaca jest hermetyczna, odporna na ataki chemiczne, biologiczne, a nawet na promieniowanie. Auto ma także system podtrzymywania życia, taki jak na stacjach kosmicznych.

Zobacz też: Nowy prezydent USA dostanie nową "Bestię"

O zbiorniku paliwa pancernego Cadillaca One wiadomo tyle, że został on specjalnie zaprojektowany i wypełniony pianką, która zapobiega eksplozji nawet jeśli doszłoby do uderzenia bezpośrednio w zbiornik. Auto ma także specjalnie wzmocnione podwozie, chroniące prezydenta przed atakiem w postaci bomb i granatów, które mogłyby znaleźć się na jego drodze. W limuzynie zastosowano opony Run-flat wzmocnione kevlarem i odporne na przebicia. Felgi natomiast są tak skonstruowane, że możliwa jest ucieczka limuzyną na samych felgach, gdyby opony uległy zniszczeniu.

.
Cadillac One - dane techniczne

marka: Cadillac
silnik: turbodoładowany diesel
pojemność silnika: 6,5 litra
moc: brak danych
przyśpieszenie 0-100 – ok. 15 sekund
zużycie paliwa - ok. 30 l na 100km
długość: 5,5 m
wysokość: 1,55 m
szerokość: ok. 2 m
masa własna: 8 ton

Źródło: Kamil Kacperczyk
autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: