SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news CBŚP zatrzymuje importerów luksusowych pomocy drogowych

CBŚP zatrzymuje importerów luksusowych pomocy drogowych

09.03.2016, godz. 15:53
Porsche Cayenne 958 - rok produkcji 2010 - obecnie
foto: Porsche

Policjanci CBŚP zatrzymali osoby, które miały sprowadzać luksusowe auta jako pojazdy pomocy drogowej. Według funkcjonariuszy każde auto było warte ponad 100 tysięcy złotych, a sprowadzono co najmniej 130 sztuk.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Tarnobrzegu i funkcjonariusze służby celnej z rzeszowskiego urzędu celnego rozpracowali grupę przestępczą, która miała kupować na terenie UE luksusowe samochody osobowe, a następnie sprowadzać je do kraju jako pojazdy pomocy drogowej.

Według ustaleń policjantów i celników, auta te nie spełniały wymogów, a stacja diagnostyczna na terenie woj. Dolnośląskiego potwierdzała fikcyjne przeróbki. Dzięki tym zaświadczeniom auta były rejestrowane jako pojazdy specjalne.

Zobacz również: Polscy milionerzy mają sposób na unikanie podatków

- Samochody były kupowane przez podstawione osoby, które nie prowadziły nigdy działalności gospodarczej, a kolejno odsprzedawane różnym firmom, aby docelowo trafić do dalszej sprzedaży na teren województwa podkarpackiego. Z uwagi na to, że samochody były przywożone do kraju jako specjalistyczne a nie osobowe, rejestrowano je na terenie województwa dolnośląskiego oraz świętokrzyskiego bez uiszczenia akcyzy – zaznaczają funkcjonariusze.

Działalność grupy przestępczej przyniosła stratę skarbu państwa na co najmniej 3,5 mln zł. Serwis tvn24.pl podaje, że w latach 2013-2014 grupa wprowadziła do Polski co najmniej 130 samochodów, których wartość w większości przypadków przekraczała 100 tys. złotych.

Zobacz też: Top 10: używane auta sportowe za 200 tys. złotych

Służby prowadziły działania w tej sprawie na terenie aż czterech województw: podkarpackiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura apelacyjna w Rzeszowie. Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej przedstawiono 13 osobom, wliczając w to  diagnostów potwierdzającym fikcyjne przeróbki.

Wobec wszystkich osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczeń majątkowych i zakazu opuszczania kraju. Podejrzanym grożą kary pieniężne oraz do lat 8 więzienia.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: