SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Centra miast z zakazem wjazdu dla starszych aut? Rząd szykuje przepisy

Centra miast z zakazem wjazdu dla starszych aut? Rząd szykuje przepisy

29.04.2015, godz. 10:59
Audi A1 Sportback 1.6 TDI
Audi A1 Sportback 1.6 TDI foto: zdjęcia własne

Władze miast mają otrzymać silną broń w walce z zanieczyszczaniem powietrza przez samochody. Posłowie przygotowują projekt ustawy, która umożliwi tworzenie w miastach tzw. ekosfer. Wszystko, aby dbać o czyste powietrze.

Polski system ekosfer, ma być podobny do tego, który obowiązuje w Niemczech. Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do przyklejenia stosownej naklejki, która informuje, jakie normy emisji spalin spełnia konkretny pojazd. W Polsce ma być podobnie. Z tą różnicą, iż polską podstawą klasyfikacji będzie data pierwszej rejestracji. Przy wjeździe do każdej strefy ma stać stosowny znak.

Jak podaje "Rzeczpospolita", pojazdy z silnikami wysokoprężnymi mają zostać podzielone na cztery kategorie: czerwoną (rejestrowane w latach 1997-2001), żółtą (2001-2006), zieloną (2006-2010), a te rejestrowane po 2010 roku znajdą się w najwyższej klasie. "Benzyniaki" będą miały łatwiej, bowiem auta z tymi silnikami podzielono na dwie klasy: czwartą (samochody rejestrowane po 1993 roku) i piątą (pierwsza rejestracja po 2001 roku). Diesle starsze niż 1997 i samochody benzynowe sprzed 1993 roku automatycznie otrzymają zakaz wjazdu do którejkolwiek ekosfery. Przepisy nie będą obowiązywać mieszkańców konkretnej sfery oraz pojazdów zabytkowych.

Zobacz też: Drogówka sprawdza teraz nawet jakość spalin! Policja dostała profesjonalne urządzenia pomiarowe

Nowe przepisy mają obowiązywać również motocykle. Właściciel takiego pojazdu nie będzie miał obowiązku umieszczenia naklejki na motorze, jednak musi ją posiadać przy sobie i okazać w przypadku kontroli. Również przy tej kategorii pojazdów obowiązywać ma data pierwszej rejestracji: od 1 września 1980 r. do 16 czerwca 1999 r. klasa trzecia, od 16 czerwca 1999 r. do 30 czerwca 2007 klasa czwarta i po 30 czerwca 2007 r. klasa piąta.

Aby uzyskać stosowną naklejkę trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek do Starosty i uiścić opłatę w wysokości 10 zł. Naklejka ma być umieszczana w prawym dolnym rogu przedniej szyby – obok naklejki rejestracyjnej. Brak odpowiedniego oznaczenia ekologicznego oznaczać ma otrzymanie mandatu.

Projekt nowych przepisów jest jeszcze w sejmie i nie wiadomo kiedy zostanie wprowadzony.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: