SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news CEPIK 2.0 wcześniej i z szokującymi zmianami

CEPIK 2.0 wcześniej i z szokującymi zmianami

10.07.2017, godz. 11:49
przegląd, serwis, warsztat, diagnostyka
diagnostyka foto: Audi

Rada Ministrów nie próżnuje i przyjęła projekt ustawy, który znacząco zmieni sytuację kierowców w Polsce. Chodzi oczywiście o nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0.

Przepisy dotyczące nowego CEPiKu zaczną obowiązywać nie w czerwcu 2018 roku, a już od 30 października 2017. Sam zmodernizowany system ruszy do pracy nieco później, bowiem jego wdrożenie wymaga odpowiedniego okienka czasowego.

Nowe przepisy oznaczają, że za badanie techniczne trzeba będzie zapłacić jeszcze przed jego przeprowadzeniem. Jedyny wyjątek dotyczy flot, które rozliczają się poprzez fakturę VAT z odroczonym terminem płatności. To ukłon w stronę przedsiębiorców, którzy zarządzają sporym parkiem samochodów.

Pisaliśmy o: Płacimy OC, ale wolimy nie zgłaszać szkód

Do nowego CEPiKu trafiać będą informacje o ewentualnym zajęciu pojazdu przez organ egzekucyjny czy zastosowanie wobec niego zabezpieczenia majątkowego. Każdy kierowca będzie mógł zerknąć na takie dane jeszcze przed zakupem samochodu.

Co więcej, zarówno ubezpieczyciele jak i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwaracyjny będą zobowiązani do przekazywania informacji do CEPiKu informacji o szkodach jakie zaszły w aucie podczas wypadku. Będą one wpisywane od 4 czerwca 2018.

Zobacz też: Nie masz dziecka? Płać więcej za OC!

Nowe regulacje pozwalają też Straży Granicznej na zatrzymanie dowodów rejestracyjnych i pozwoleń czasowych na prowadzenie auta. Obecnie uprawnienia funkcjonariuszy SG pokrywają się z Policją pod względem kontroli ruchu drogowego, lecz nie mają oni (jeszcze) prawa do zatrzymywania dokumentów.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców 2.0 ma również wyeliminować nieprawidłowości w kwestiach dokumentów, rejestracji pojazdów oraz ich sprzedaży.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: