SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Ciężarówka Volvo pobiła dwa rekordy prędkości!

Ciężarówka Volvo pobiła dwa rekordy prędkości!

25.08.2016, godz. 08:54
Ciężarówka Volvo pobiła dwa rekordy prędkości!
Ciężarówka Volvo pobiła dwa rekordy prędkości! foto: Volvo

Świetne osiągi, wysoka moc oraz bicie różnorakich rekordów prędkości nie są zarezerwowane tylko dla samochodów sportowych. Potwierdzeniem tej tezy jest ciężarówka Volvo, która ustanowiła dwa nowe rekordy czasu przejazdu na dwóch różnych dystansach.

2400-konny szwedzki Iron Knight dystans 500 metrów ze startu zatrzymanego pokonał w czasie 13,79 sekundy osiągając najwyższą prędkość równą 131,29 km/h. To samo monstrum 1000-metrowy odcinek pokonało w 21,29 sekundy notując na mecie prędkość 169 km/h. Kierowcą Volvo był Boije Ovebrink były mistrz wyścigów z serii European Truck Racing oraz właściciel poprzednich pięciu rekordów prędkości.

Przeczytaj też: Volvo Cars i przewoźnik Uber łączą siły

Szwedzki Iron Knight jest wyposażony w silnik o mocy 2400 KM oraz monstrualnym maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 6000 Nm. Napęd przenoszony jest na tylną oś.

O wyjątkowości rekordowej ciężarówki entuzjastycznie mówi Olof Johansson, technik oddziału Volvo Trucks: "Specjaliści z różnych działów Volvo Trucks ściśle współpracowali ze sobą w celu opracowania samochodu ciężarowego o niezrównanej wydajności. Oprócz układu napędowego Volvo Trucks , który jest sercem i duszą pojazdu, Iron Night jest projektem zbudowanym całkowicie od podstaw. Fakt, że udało nam się pobić nie tylko jeden rekord, ale dwa jest wprost niesamowity."

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Paweł Kaczor zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: