SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Co dalej z nową akcyzą?

Co dalej z nową akcyzą?

19.02.2017, godz. 10:33
Poradnik dla osoby kupującej używane auto: Nie kupuj auta „pod płotem
foto: SHUTTERSTOCK

Temat nowych stawek akcyzy na samochody używane był gorąco komentowany pod koniec zeszłego roku, a do Polski przyjeżdżały wówczas rekordowe ilości pojazdów. Okazuje się jednak, że zmian nie należy spodziewać się zbyt szybko.

W grudniu 2016 roku na polskie drogi trafiło ponad 130 tysięcy samochodów używanych, których średnia wieku wynosiła 12 lat. Taka liczba rejestracji oznacza, że tyle aut nie "ściągnęliśmy" od rekordowego sierpnia 2004 roku! W całym 2016 roku liczba pojazdów, które przyjechały do nas zza granicy przekroczyła okrągły milion. Wszystko przez nowe przepisy akcyzowe.

Zobacz też: Gdzie w Polsce jeżdżą najstarsze samochody?

Proponowane stawki faworyzowały samochody młode, z małymi silnikami. Starszych, wygodnych limuzyn z dużymi jednostkami nie opłacałoby się ściągać. Wzrosty podatku najbardziej byłyby zauważalne w przypadku samochodów starszych niż 8 lat. Pisaliśmy o tym tutaj.

Zastój legislacyjny i kolejne dyskusje nad stawkami sprawiły, że w styczniu fala importu widocznie się zmniejszyła – zarejestrowaliśmy dwukrotnie mniej aut niż w grudniu, około 8% mniej niż w styczniu 2015 roku.

Pisaliśmy o: Rosnące ceny OC – o ile więcej zapłacimy? [TABELA]

Związek Dealerów Samochodów skierował z kolei do Marszałka Sejmu i ministra finansów i rozwoju list, w którym apeluje o przyspieszenie prac. Niepewność w kwestii przepisów utrudnia tryb pracy importerów, powoduje szkodliwy chaos informacyjny oraz znacząco wpływa na import samochodów używanych. Pojawiają się też postulaty o wyłączenie z opłat akcyzowych samochodów dostawczych.

Jak widać po statystykach, wyścig z czasem – sprowadzenia i zarejestrowania auta przed wprowadzeniem nowych przepisów – wywindował import do niespotykanych poziomów. Teraz sytuacja powoli wraca do normy.

Nowe przepisy miały zacząć obowiązywać od marca 2017 roku. Już wiadomo, że tego terminu nie da się dotrzymać.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: