SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Co dalej z polskim samochodem elektrycznym?

Co dalej z polskim samochodem elektrycznym?

16.05.2017, godz. 09:47
samochód elektryczny, auta na prąd
samochód elektryczny foto: Ford

Zakończył się okres nadsyłania projektów nadwozia dla jednego ze sztandarowych projektów polskiego rządu – produkowanego masowo pojazdu na prąd. Prototyp mamy zobaczyć już w przyszłym roku, lecz całe przedsięwzięcie stoi pod znakiem zapytania.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, przedstawiciele spółki Electro Mobility Poland cieszą się z dużego zainteresowania konkursem. Nie wiadomo ile projektów nadesłano, lecz pomysły na linie nadwozia polskiego auta zostały opracowane nie tylko przez studentów, lecz również profesjonalne biura projektowe.

Zobacz też: TEST pod napięciem: Hyundai IONIQ vs. Nissan Leaf

Pojawiają się jednak głosy ekspertów, którzy nie wróżą polskim czterem kółkom sukcesu. Nie tylko chodzi o nieadekwatny kapitał czy brak technologicznej wiedzy, lecz problemem jest nieistniejąca sieci dystrybucji, brak dealerów czy chociażby serwisu.

Pierwotny plan zakładał wprowadzenie na polskie drogi do 2025 roku aż miliona samochodów elektrycznych. To ambitne założenia. Wiodące koncerny motoryzacyjne potrzebują kilku lat od pierwszej kreski do zaoferowania finalnego produktu w salonach. To kwestia dostosowania do przepisów, homologacji oraz – a może przede wszystkim – opłacalności całego przedsięwzięcia.

Nawet jeśli polski samochód elektryczny trafi do nieistniejących jeszcze salonów, brak rozwiniętej sieci ładowarek może unieruchomić cały plan elektromobilności.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebook

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: