SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Cwaniactwo i bezmyślność! Jechali pod prąd korytarzem ratunkowym na A4! - WIDEO

Cwaniactwo i bezmyślność! Jechali pod prąd korytarzem ratunkowym na A4! - WIDEO

17.10.2016, godz. 14:48

Według kodeksu drogowego, syrena i niebieskie światła ostrzegawcze, to sygnał do obowiązkowego ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu. Dzięki temu przepisowi powstaje na jezdni tak zwany korytarz ratunkowy. Jeśli przejazd zostanie umożliwiony, ruch aut powinien wrócić do pierwotnego stanu. Niestety poniższy przykład pokazuje, że nie zawsze się tak dzieje...

W dniu 14.10.2016 doszło do kolizji czterech samochodów osobowych i ciężarówki na autostradzie A4, pomiędzy 403 a 405 kilometrem. Z powodu wypadku na autostradzie powstał długi korek. Aby umożliwić pojazdom uprzywilejowanym szybki dojazd na miejsce zdarzenia, kierowcy prawidłowo utworzyli korytarz ratunkowy.

Przeczytaj też: Jaki szereg wymogów musi spełnić pojazd uprzywilejowany

Wśród zmotoryzowanych znaleźli się jednak też cwaniacy, którzy ów korytarz postanowili wykorzystać w celu wydostania się z powstałego zatoru. Kierowcy po wykonaniu manewru zawracania jechali pod prąd w kierunku najbliższego autostradowego zjazdu. Na taką sytuację najechała śpiesząca z pomocą karetka pogotowia. Przez blokowany pas ratownicy medyczni stracili cenne minuty. Teraz nagranie trafiło do internetu, a odpowiednie zgłoszenie przekazano policyjnemu zespołowi ds. walki z agresją drogową.

Jaki mandat za takie zachowanie

Według policyjnego taryfikatora blokowanie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu może skończyć się karą mandatu w wysokości 250 zł oraz otrzymaniem 5 punktów karnych. Wykroczenie popełnimy też, jeśli pojazd uprzywilejowany na sygnale wyprzedzimy w terenie zabudowanym. Grożą za to 3 punkty i 300 zł mandatu. Jazda pod prąd w ocenie policji to ewidentne zagrożenie w ruchu drogowym, a za które zachowanie grozi mandat w wysokości do 500 zł oraz 6 punktów karnych.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: