SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Czeka nas wkrótce podwyżka cen LPG?

Czeka nas wkrótce podwyżka cen LPG?

23.05.2014, godz. 16:00
gaz, LPG, autogaz
foto:

Senat przyjął projekt poprawek w ustawie o paliwach, według których zapasy ropy i paliw, w tym gazu LPG mają odpowiadać 90-dniowemu średniemu dziennemu ich przywozowi.

Przepisy zostały dostosowane do norm przyjętych w Unii Europejskiej, która nakłada obowiązek utrzymywania zapasów odpowiadających co najmniej 90 dniom średniego dziennego przywozu paliw lub 61 dniom średniego dziennego zużycia, w zależności od tego, która wartość jest wyższa. W przypadku Polski obowiązywać będzie bufor w wysokości 90 dni średniego dziennego przywozu.

Przeczytaj też: Tanie jeżdżenie - Skoda Rapid z fabryczną instalacją LPG

W związku z wprowadzeniem nowych zasad, konieczne będzie podniesienie wysokości zapasów LPG o wielkość równą 46-dniowemu jego przywozowi. Termin dostosowania się do przepisów to koniec 2017 roku. Zwiększenie rezerw gazu oznacza zwiększenie kosztów związanych między innymi z jego składowaniem. Część z tych kosztów ma być pokryta z środków Agencji Rezerw Materiałowych, natomiast część kosztów zostanie w końcowym efekcie przerzucona na klienta detalicznego, który zapłaci więcej przy dystrybutorze.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: