SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Część autostrady A4 na Podkarpaciu będzie wojskowym lotniskiem!

Część autostrady A4 na Podkarpaciu będzie wojskowym lotniskiem!

20.05.2014, godz. 17:49
Samolot wojskowy
foto: EAST NEWS

Drogowcy pomału kończą budowę specjalnego odcinka autostrady A4, który będzie przystosowany do startów i lądowań samolotów wojskowych. Tzw. Drogowy Odcinek Lotniskowy znajduje się około 150 km od granicy z Ukrainą.

Polskie Siły Powietrzne choć brały udział w przygotowywaniu projektu specjalnego odcinka, zaprzeczają, aby miało to jakikolwiek związek z obecną sytuacją na Ukrainie. "Ten DOL planowany był już w 1998 r., a dziesięć lat później został ujęty jako jeden z elementów w projekcie budowy autostrady A4 z Tarnowa do Rzeszowa" - cytujemy za portalem forsal.pl Jana Krynickiego, rzecznika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Odcinek o długość około 3 kilometrów mieści się na autostradzie A4 pomiędzy węzłami Tarnów Północ i Dębica Wschód. Fragment drogi może posłużyć jako lotnisko awaryjne dla samolotów cywilnych, a podczas ewentualnego konfliktu zbrojnego jako lotnisko rezerwowe dla maszyn wojskowych.

Przeczytaj też: Odcinek ekspresowej trasy S3 Gorzów Wielkopolski-Międzyrzecz już oddany

Drogowy Odcinek Lotniskowy różni się od zwykłej drogi m.in. odpowiednią nawierzchnią betonową, która spełnia wymagania Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego ICAO. Cały odcinek musi być pozbawiony jakichkolwiek budowli. Ponadto, trzeba było zrezygnować z obszaru zieleni pomiędzy pasami jezdni i zastosować szybko rozbieralne bariery energochłonne.

Obecnie na terenie naszego kraju znajduje się 21 DOL-ów. Większość tych odcinków rozlokowana jest w zachodniej części Polski. Niestety, wiele z nich nie jest aktualnie wykorzystywana z powodu kiepskiego stanu technicznego.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: