SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Czym Polacy wybiorą się na wakacje? Zdecydowanie samochodem

Czym Polacy wybiorą się na wakacje? Zdecydowanie samochodem

28.06.2017, godz. 13:38
wakacje, dzieci, wyjazd na wczasy
wyjazd na wczasy foto: SHUTTERSTOCK

Jedną z ważniejszych decyzji, które podejmujemy podczas planowania wakacyjnych podróży jest wybór środka transportu. Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie firmy Kongsberg Automotive, Polacy przede wszystkim stawiają na samochód. Aż 60 proc. badanych deklaruje, że podczas wakacji najczęściej wybiera ten środek transport. Drugim w kolejności jest samolot, na który decyduje się 12 proc. Polaków.

Według raportu "Polak jedzie na wakacje", aż 60 proc. naszych rodaków jedzie na wczasy samochodem osobowym. Częściej autem wolą podróżować kobiety niż mężczyźni (63 proc., 57 proc.), a tendencja ta wzrasta z wiekiem i największy odsetek można zaobserwować wśród osób w wieku 45-55 lat (64 proc.). Tylko 12 proc. Polaków deklaruje wakacyjne podróżowanie samolotem, a jeszcze mniejszym zainteresowaniem cieszą się pociąg, autokar, rower czy statek. Co ciekawe, z badania wynika, że tylko 6 proc. w ogóle nie podróżuje w trakcie wakacji, z czego najmniejszą grupę stanowią osoby z miast o liczbie 100-200 tys. mieszkańców, a największą społeczność wiejska oraz z miast poniżej 20 tys. mieszkańców.

Ponad 40 proc. Polaków, wybierając środek transportu podczas wakacji, kieruje się przede wszystkim szybkością przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego oraz komfortem podróży. Nieco mniejszy odsetek respondentów przywiązuje wagę do takich kwestii jak: niskie koszty podróży, możliwość zabrania ze sobą dużego bagażu czy też niezależność od innych podróżujących (odpowiednio: 30 proc., 32 proc., 35 proc.).

Przeczytaj: Sprawdź co musisz mieć w aucie jadąc za granicę

Co zaskakujące, tylko co piąty badany, planując wakacyjny wyjazd, zwraca uwagę na bezpieczeństwo podczas podróży. Polacy zapytani jednak o to, w którym, że środków transportu czują się najbezpieczniej, najczęściej wskazywali na samochód. Prawie 80 proc. z nich deklaruje, że auto daje im poczucie bezpieczeństwa (odpowiedzi: "Czuję się bardzo bezpiecznie" i "Czuję się bezpiecznie"). Największą niepewność wśród respondentów budzi natomiast samolot, co przekłada się bezpośrednio na znacznie mniejszy odsetek osób, które decydują się na "podniebne" podróżowanie.

Wyniki potwierdzają, że paradoksalnie pomimo ogromnych różnic w liczbie wypadków samochodowych a katastrof lotniczych, Polacy nadal bardziej obawiają się podróży samolotem – komentuje Michał Jaśkiewicz, Engineering Director w Kongsberg Automotive. - Polacy doceniają w autach szybkość przemieszczania się oraz komfort jazdy. Z danych możemy wnioskować, że samochody, którymi podróżujemy są coraz lepiej wyposażone, a dodatkowe funkcje, takie jak: klimatyzacja, masaż oraz wentylacja foteli, stanowią o przewadze nad transportem autokarowym czy kolejowym. Badanie pokazało również, że prawie co trzeci Polak przywiązuje wagę do niskich kosztów podróży wakacyjnych, co może mieć przełożenie na nieduży odsetek podróżujących samolotem czy statkiem – podsumowuje Jaśkiewicz.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Kongsberg Automotive zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: