SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Dębica pod skrzydłami Goodyear już od 20 lat

Dębica pod skrzydłami Goodyear już od 20 lat

04.01.2016, godz. 09:10
Dębica opony
foto: T.C. Dębica S.A.

Jedna z najstarszych marek oponiarskich w Polsce jaką jest Dębica, świętuje ważną rocznicę. 20 lat temu amerykański producent opon Goodyear, zdecydował o kupnie pakietu akcji firmy, co zainicjowało dynamiczny rozwój polskiego przedsiębiorstwa.

Historia partnerstwa obu firm sięga połowy lat 90. ubiegłego wieku. 2 grudnia 1995 r. koncern The Goodyear Tire & Rubber Company został inwestorem strategicznym T.C. Dębica S.A., przejmując na wstępie ponad 30% akcji, a pod koniec grudnia 1995 roku pakiet większościowy. Obiecujące perspektywy rozwoju i współpracy obu firm sprawiły, że skala inwestycji w ciągu minionych 20 lat wyniosła ponad 500 mln dolarów. Obecnie Goodyear jest posiadaczem ponad 80% udziałów w Firmie Oponiarskiej Dębica S.A.

Dopasuj opony - Wszystko o symbolach i oznaczeniach na oponie

Inwestycje Goodyeara pozwoliły na modernizację fabryki. Wpłynęły także na rozszerzenie produkcji o nowe linie opon. W 1998 r. powstało pierwsze w historii marki ogumienie do aut 4x4, zaprezentowane na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych w Poznaniu. Dębica została wtedy pierwszym w Polsce oraz w Europie Środkowej i Wschodniej producentem posiadającym w swojej ofercie opony do aut terenowych. Kilka lat później, w 2005 r., do produkcji weszły opony wytwarzane na bazie mieszanki z krzemionką. W 2011 r. z taśmy produkcyjnej zjechała pierwsza w historii Dębicy opona zimowa przeznaczona do samochodów o wysokich osiągach – Dębica Frigo HP. W 2012 r. Firma Oponiarska Dębica S.A. rozpoczęła również produkcję opon o najwyższych indeksach prędkości: W (270 km/h) i Y (300 km/h).

Sprawdź: Rotowanie opon: sposób na wydłużenie żywotności ogumienia

Dębicka fabryka to obecnie największy zakład produkcyjny koncernu Goodyear w Europie i trzeci pod względem wielkości na świecie oraz jeden z najnowocześniejszych tego typu w regionie. W fabryce wytwarzane są produkty m.in. takich marek jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava czy Dębica, które sprzedawane są w ponad 60 krajach na całym świecie. Firma jest największym pracodawcą powiatu i jednym z największych w województwie, zatrudniając w fabryce około trzech tysięcy osób i pośrednio dając pracę kolejnym tysiącom pracowników z firm lokalnych, z którymi współpracuje.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: