SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Dostajesz mandaty? Licz się z większą składką OC!

Dostajesz mandaty? Licz się z większą składką OC!

17.02.2017, godz. 15:37
Mandat za wykroczenie
foto: EAST NEWS

Rosnące ceny składek obowiązkowego ubezpieczenia OC mogą być dla niektórych kierowców... jeszcze wyższe! Wszystko przez nowe plany Ministerstwa Cyfryzacji polegające na udostępnieniu firmom ubezpieczeniowym danych z CEPiK-u.

Kierowcy stwarzający większe niebezpieczeństwo na drodze będą musieli liczyć się z droższymi składkami za polisę OC. Takie rozwiązanie zostało zaproponowane pod koniec ubiegłego roku między innymi przez ubezpieczycieli. Okazuje się, że zostanie wprowadzone w życie.

Zobacz też: Rosnące ceny OC – o ile więcej zapłacimy? [TABELA]

Będzie to możliwe dzięki uruchomieniu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w wersji 2.0. Na chwilę obecną planowany start systemu ma mieć miejsce 4 czerwca 2018 roku, choć biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia, możemy sądzić, że ta data ulegnie zmianie.

Dane z CEPiK-u 2.0 będą udostępniane firmom ubezpieczeniowym. Co ciekawe, choć punkty karne kierowców "ulatniają" się po roku, nie znikają one z bazy danych Ewidencji. Pod uwagę nie będzie więc brany tylko wynik za ostatni rok.

Postulat ubezpieczycieli wynika po części z ogromnych strat tej branży. Ostatnie podwyżki składek są spowodowane nowymi przepisami Komisji Nadzoru Finansowego oraz faktem straty 6 miliardów złotych w ciągu 10 lat przez tę branżę.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: