SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Dwadzieścia lat Audi A3

Dwadzieścia lat Audi A3

19.09.2015, godz. 10:52
Audi A3
Audi A3 foto: Audi

Kompaktowy model z Ingolstad wpisujący się w segment premium, świętuje ważny jubileusz. Dokładnie 18 września 1995 roku z taśmy produkcyjnej zjechało pierwsze Audi A3. Do dzisiaj, przez 20 lat na całym świecie wyprodukowano już ponad 3,5 miliona egzemplarzy tego auta.

Co piąte sprzedawane obecnie Audi pochodzi z rodziny modelowej A3. Marka czterech pierścieni wprowadzając na rynek swój kompakt, stworzyła w 1995 roku nowy segment aut premium pozycjonowanych w klasie C.

Dziś modele A3 są sprzedawane w ponad 100 państwach, a produkcja poza fabryką w Ingolstadt, odbywa się również w zakładach poza granicami Niemiec. Już w roku 2001, koncern przeniósł częściowo produkcję Audi A3 do węgierskiego Gyor oraz wytwarza pojazdy w chińskim Foshan, a także w indyjskim mieście Aurangabad.

Przeczytaj: TEST Audi A3 Sportback 1.4 TFSI e-tron: hybryda ma sens

Audi A3 występuje jako 3- i 5-drzwiowy hatchback, odmiana sedan A3 Limousine oraz wersja otwarta A3 Cabriolet. Model ten to również pionier w zakresie alternatywnych napędów. W palecie dostępne są A3 Sportback e-tron - hybryda typu plug-in, a także A3 Sportback g-tron - wersja napędzana gazem ziemnym.

Od rozpoczęcia produkcji dwadzieścia lat temu, powstały 3 647 833 egzemplarze różnych odmian Audi A3.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: